Televizní studio v Rudolfinu vysílá ve 4K

Česká filharmonie výrazně expandovala do světa moderních technologií. Výsledkem je projekt Czech Phil Media zastřešující především provoz nového audiovizuálního studia v Rudolfinu. Dvořákova síň a její zázemí tak doslova prorostly hi-tech vybavením, které přenáší krásnou hudbu posluchačům po celém světě.

16.06.2022 | Autor: Jakub Kožíšek

Dvořákova síň bezesporu patří k nejkrásnějším koncertním sálům ve střední Evropě, její kapacita je však omezená. Abonentní i mimořádné koncerty České filharmonie bývají pravidelně vyprodané, totéž nezřídka nastává i u edukačních programů. Nemluvě o tom, že orchestr má mnohé mimopražské příznivce, které nemůže hudbou těšit tak často, jak by si přáli.

„V Praze již každý program hrajeme třikrát nebo čtyřikrát a nemůžeme přidat další termíny. Naše edukační kapacity i komunitní práce jsou na maximu,“ podotknul umělecký ředitel České filharmonie Robert Hanč. Řešením této situace je právě projekt Czech Phil Media.

Značka zastřešuje nahrávací, distribuční i související komunikační činnost České filharmonie. V aktuální fázi jde především o provoz nového audiovizuálního nahrávacího studia ve Dvořákově síni Rudolfina, výrobu obrazově-zvukových záznamů a jejich distribuci k publiku v České republice i v zahraničí.

Špičkový orchestr se špičkovou technikou

Pravidelní návštěvníci koncertů České filharmonie si toho ale nemohli nevšimnout. Párkrát do roka se uprostřed Dvořákovy síně usadí kameraman, mezi muzikanty se to hemží mikrofonky, změní se svícení a trochu možná i atmosféra v hledišti: nahrává se.

Při natáčení koncertů je v permanenci až devět kamer, část z nich na otočných robotických hlavách, které pracují v ultratichém režimu, aby nerušily diváky v sále. Obsluhují je odborníci na poli nahrávání klasické hudby, k dispozici je jim technika nejvyšší kvality od firmy Sony.

Bez nadsázky tak lze říct, že stopětatřicetileté Rudolfinum prorostlo hi-tech vybavením. V útrobách Dvořákovy síně vzniklo vůbec první televizní studio v České republice, které je schopno vysílat ve 4K rozlišení v barevném režimu HDR. Pro milovníky a znalce techniky lze v krátkosti uvést pár podrobností:

  • Studio je vybavené sedmi broadcastovými 4K kamerami SONY HDC-P43 a dvěma kamerami SONY HDC-4300; kamerový systém je plně flexibilní – až pět kamer může být „man operated“. U vybraných koncertů se používá technocrane a jiné pohybové prvky.
  • Obrazová režie užívá výrobky SONY včetně dvou čtyřkanálových nahrávacích serverů. Zvuková režie je vybavena záznamovým softwarem Sequoia a ProTools a mixážními pulty Solid State Logic, Duality 72 Channel. Používají se mikrofony Neumann, Schoeps a DPA.

To v překladu do řeči nezasvěcených znamená, že Česká filharmonie se stává průkopníkem na poli nových technologických formátů a má aktuálně k dispozici srovnatelnou techniku jako Berlínská filharmonie, jejíž digitální koncertní síň celý projekt inspirovala.