David Robertson Česká filharmonie

David Robertson ⬩ Česká filharmonie

Druhý večer abonentní řady C svede dohromady Ludwiga van Beethovena jako mladého skladatele, který okouzlí svým talentem noblesní Vídeň, a Bélu Bartóka, jenž na sklonku života komponuje jedno ze svých posledních děl, Violový koncert.

Délka programu 1 hod 30 min

Program

Steve Reich
Hudba pro ansámbl a orchestr (2018) 

Béla Bartók
Koncert pro violu a orchestr 

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 1 C dur op. 21

Účinkující

Antoine Tamestit
viola

David Robertson
dirigent

Česká filharmonie

Preludium - 18:30 Sukova síň

Druhý večer abonentní řady C svede dohromady Ludwiga van Beethovena jako mladého skladatele, který okouzlí svým talentem noblesní Vídeň, a Bélu Bartóka, jenž na sklonku života komponuje jedno ze svých posledních děl, Violový koncert. Za Beethovenovou První symfonií stojí jeho mecenáš a patron, baron Gottfried van Swieten, zatímco Bartók píše koncert na žádost interpreta, skotského violisty Williama Primrose. Svěží a energickou symfonií se Beethoven hrdě hlásí ke svému učiteli Josephu Haydnovi, jemuž je rovnocenným partnerem v množství a originalitě silných hudebních nápadů. Bartók ve Violovém koncertu zúročí kompoziční mistrovství celého života, dílo však nemůže dokončit. Nachází se v závěrečném stádiu leukémie, a přestože Williamu Primrosovi píše, že má koncert prakticky hotový, dokončuje ho až Bartókův přítel Tibor Serly a později skladatelův syn Peter s americkým houslistou Paulem Neubauerem.

Koncert otevře Hudba pro ansámbl a orchestr Steva Reicha psaná na objednávku Losangeleské filharmonie, jejíž premiéru řídila Susanna Mälkki. Reich pracuje s rozšířenou podobou barokního concerta grossa, v němž je dvacet sólových nástrojů včetně vibrafonu a dvou klavírů. Tempo pětivěté skladby zůstává po celou dobu stejné, mění se jen délky not v pulzaci obou klavírů. Tematicky vychází z Reichovy dřívější skladby Runner.

Rudolfinum — Dvořákova síň

6. 2. 2020 čtvrtek 10:00
Generální zkouška

Událost již proběhla

6. 2. 2020 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

7. 2. 2020 pátek 19:30

Událost již proběhla

8. 2. 2020 sobota 15:00

Událost již proběhla