Tamás Pálfalvi Česká filharmonie

Tamás Pálfalvi ⬩ Česká filharmonie

Sólista Tamás Pálfalvi je v pouhých pětadvaceti letech nejen světovým sólistou a držitelem bezpočtu cen za nahrávky i sólová vystoupení, ale především vizionářským hudebníkem posouvajícím umění hry na trubku do zcela nové dimenze.

Délka programu 2 hod

Program

Miroslav Srnka
move 03 

Peter Eötvös
Jet Stream 

Miroslav Srnka
move 01

Igor Stravinskij
Symfonie o třech větách

Pohyb je samou podstatou hudby. Bez chvění, tedy pohybu vzduchu, by neexistoval zvuk a tedy ani tóny. I ta nejpomalejší hudba, u níž máme pocit, že se čas zastavil, je výsledkem pohybu. Hudba často pohyby doprovází, například při tanci či pochodu, hudbou je také možné napodobit, jak se hýbou lidé či stroje. Skladby v programu tohoto koncertu spojuje zájem o pohyb, ať je to přímo hybnost hudby samotné, či napodobování nehudebních objektů a jejich kinetické energie.

Účinkující

Tamás Pálfalvi
trubka

Peter Eötvös
dirigent

Česká filharmonie

Podle úkazu zvaného Jet Stream neboli tryskové proudění pojmenoval svou skladbu Peter Eötvös. Sólová trubka zde není hlavním hlasem jako u klasického koncertu, ale slovy autora spíše „okem bouře“, k němuž se odkazuje veškeré hudební proudění. Sólista Tamás Pálfalvi je v pouhých pětadvaceti letech nejen světovým sólistou a držitelem bezpočtu cen za nahrávky i sólová vystoupení, ale především vizionářským hudebníkem posouvajícím umění hry na trubku do zcela nové dimenze. 

Stravinského Symfonie o třech větách patří k základním dílům dvacátého století. Třicet let po Svěcení jara Stravinskij znovu intenzivně využívá rytmickou složku, jež drží celou symfonii pevně pohromadě. V první větě je nejvýraznějším nástrojem klavír, který uvolní místo harfě v Andante volně inspirovaném Werfelovou Písní o Bernadettě. Neúprosný rytmus pramení z filmových záběrů druhé světové války, jejichž zhlédnutí Stravinským hluboce otřáslo.

Program rámují dva orchestrální kusy úspěšného českého skladatele Miroslava Srnky. move 01 psaný pro Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu je studií k jeho pozdější opeře Jižní pól a zkoumá pohyb a „teplotu“ zvuku. move 03 psaný pro festival Printemps des Arts v Monte Carlu má strukturu i formu svébytného orchestrálního díla, které ve Francii získalo ocenění „Coup de Coeur“ za rok 2018.

 

Rudolfinum — Dvořákova síň

11. 12. 2019 středa 19:30

Událost již proběhla

12. 12. 2019 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

13. 12. 2019 pátek 19:30

Událost již proběhla