1 / 6

Čtyři kroky do nového světa ⬩ Dvořákovo Stabat Mater
Velcí skladatelé tvoří hudbu, díky které můžeme nahlédnout do jejich duše. Do toho tajemného prostoru, ve kterém se promítá a zároveň je z něj směrován život člověka – jeho přemýšlení, city, rozhodování a boje.
Program
Termíny – Dvořákova síň, 10.00
4. 3. 2020 – pouze pro abonenty
12. 3. 2020 – pouze pro abonenty
11. 3. 2020 – pouze pro zájemce o jednotlivé vstupenky
„Hlad dávat Dvořákovo Stabat mater byl ve mně velmi starý. Chtěl jsem si tu po více než třiceti letech zapolemizovat s dirigentem Karlem Kovařovicem, jehož tehdejší skvělé provedení vyprovokovalo ve mně snahu stát jednou před pultem a vyrovnat se s tou desetivětou písní o utrpení ztráty, s písní začínající tupou bolestí, nehybnou a probojovávající se dlouhou černou chodbou k světlu ráje a k důvěřivému Amen. (…) Dostal se mi o Vánocích do rukou Škrétův obraz Ukřižovaného… Proti „valným shromážděním“ pod Křížem Kristovým omezuje se Škréta na ticho nakloněné hlavy Obětovaného, k jehož tváři je přisát nehybný pohled smutných očí Matčiných. Jsou sami dva. Ostatní figury obrazu jsou v pozadí ve značném zkrácení, které jako by chtělo naznačit, jak je nám svět vzdálen, potká-li nás skutečná bolest. A právě v tomto osamocení roste bolest k nesnesitelné hrozivosti. Jsem rád, že se mi tak pozdě dostalo cti být vykladačem právě tohoto Dvořákova díla: když jsem byl mlád, nedovedl bych to vůbec a bylo vskutku třeba projít životem, poznat lidskou mizérii, abych se mohl poklonit Stabat…“ (Dirigent Václav Talich, 1952)
Účinkující
Petr Kadlec
průvodce
Veronika Rovná Holbová
soprán
Markéta Cukrová
alt
Richard Samek
tenor
František Zahradníček
bas
Collegium paedagogicum, smíšený sbor PedF UK v Praze
Pěvecký sbor Pražské konzervatoře
Marek Valášek
sbormistr
Marko Ivanović
dirigent
Česká studentská filharmonie
(hráči ČF, členové Orchestrální akademie ČF a studenti hudebních škol)
Praktické informace
- Délka programu: cca 120 minut (s přestávkou).
- Pořad je určený pro žáky 6.–9. ročníků ZŠ a studenty SŠ.
- Cena vstupenky na jednotlivý koncert je 150 Kč, abonentka 500 Kč. Při objednávání abonentních vstupenek lze vybrat libovolně ze dvou nabízených termínů každého koncertu. Pedagogický doprovod má vstup zdarma.
- Na každý z koncertů může jeden pedagog objednat vstupenky pro max. 60 žáků.
- Prosíme, aby pedagog, který vstupenky objednává, své žáky na koncert také doprovázel. Doprovázející pedagog za děti zodpovídá a je třeba, aby byl přítomen v sále po celou dobu konání koncertu.
- Rezervace vstupenek na e-mailové adrese edu(zavinac)ceskafilharmonie.cz.
- Dovolujeme si upozornit pedagogy a účastníky vzdělávacích koncertů a workshopů, že z vybraných programů jsou pořizovány fotografické a audiovizuální záznamy pro dokumentační a propagační účely ČF.
Velcí skladatelé tvoří hudbu, díky které můžeme nahlédnout do jejich duše. Do toho tajemného prostoru, ve kterém se promítá a zároveň je z něj směrován život člověka – jeho přemýšlení, city, rozhodování a boje. V cyklu našich koncertů se pokusíme přiblížit duším a skladatelskému myšlení Leoše Janáčka, Ludwiga van Beethovena, Miloslava Kabeláče, Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského. Poslouchat budeme jejich silná hudební díla, která jsou poselstvím taky pro naše duše.
Koncerty se konají ve spolupráci s Unií českých pěveckých sborů.
Rudolfinum — Dvořákova síň
Jak koupíte vstupenky
Online nákupPro online nákup budete přesměrováni na web České filharmonie.
Osobně v pokladně Rudolfina
Volná místa a další informace o koncertu podá Zákaznický servis České filharmonie.
Objednávky vstupenek na programy pro školy sezóny 2023/2024 přijímáme na emailové adrese edu@ceskafilharmonie.cz od 1. června 2023 20.00. Děkujeme.
Oddělení vzdělávacích programů České filharmonie
Tel.: +420 227 059 222
E-mail: edu@ceskafilharmonie.cz