Romantické večery v Rudolfinu Jan Martiník, David Mareček

Romantické večery v Rudolfinu ⬩ Jan Martiník, David Mareček

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně ČF v Rudolfinu, online na www.colosseumticket.cz ZDE Změna programu vyhrazena.

Program

Antonín Dvořák
Biblické písně op. 99, B. 185

1. Oblak a mrákota jest vůkol něho
2. Skrýše má a pavéza má Ty jsi
3. Slyš, ó Bože! Slyš modlitbu mou
4. Hospodin jest můj pastýř
5. Bože! Bože! Píseň novou
6. Slyš, ó Bože, volání mé
7. Při řekách babylónských
8. Popatřiž na mne a smiluj se nade mnou
9. Pozdvihuji očí svých k horám
10. Zpívejte Hospodinu píseň novou

Přestávka 

Franz Schubert
Zimní cesta D 911 (výběr)

1. Gute Nacht (Dobrou noc)
2. Die Wettefahne (Korouhvička)
3. Gefror’ne Tränen (Zmrzlé slzy)
5. Der Lindenbaum (Lípa)
7. Auf dem Flusse (Na řece)
11. Frühlingstraum (Jarní sen)
13. Die Post (Pošta)
15. Die Krähe (Vrána)
17. Im Dorfe (Ve vsi)
18. Der Stürmische Morgen (Bouřlivé ráno)
20. Der Wegweiser (Ukazatel cesty)
21. Das Wirtshaus (Hostinec)
24. Der Leiermann (Flašinetář)

Účinkující

Jan Martiník
basbaryton

David Mareček
klavír

Mladý český basista Jan Martiník se narodil roku 1983 v Ostravě, kde studoval na Janáčkově konzervatoři a na Ostravské univerzitě u Elišky Pappové. V roce 2003 zvítězil v kategorii „Junior“ v mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech a získal druhou cenu v kategorii „Píseň“. Je laureátem Mezinárodní pěvecké soutěže Jeleny Obrazcovové v Moskvě, kde získal zvláštní cenu za interpretaci Čajkovského Romance. V roce 2007 byl finalistou pěvecké soutěže Placida Dominga „Operalia“ a roku 2009 zvítězil v písňové části mezinárodní pěvecké soutěže BBC Cardiff Singer of the World.

První angažmá získal ještě během svého studia na konzervatoři v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde ztvárnil například role Pistoly (Falstaff), Leporella (Don Giovanni) a Truffaldina (Ariadna na Naxu). Je stálým hostem Národního divadla v Praze, kde zazpíval role Larkense a José Castra v Pucciniho Děvčeti ze západu ana scéně Stavovského divadla vystoupil v Mozartově Donu Giovannimjako Masetto a Leporello.

V letech 2008–2011 byl členem souboru Komické opery v Berlíně, kde byl obsazen například do role Sarastra (Kouzelná flétna), Collina (La bohème), Surina (Piková dáma) a Nočního hlídače (Mistři pěvci norimberští). Ve vídeňské Volksoper vystupoval jako Betto (Gianni Schicchi), 1. nazaretský (Salome) a Zuniga (Carmen). V sezoně 2012/2013 se stal členem souboru Státní opery Unter den Linden v Berlíně, kde zpíval Collina (La bohème), Sarastra (Kouzelná flétna), Eremita (Čarostřelec) a otce Trulova (Život prostopášníka).

Koncertně vystupuje se známými orchestry jako je Česká filharmonie, Rotterdamská filharmonie, Staatskapelle Dresden, BBC Symphony Orchestra, Symfonický orchestr města Birminghamu, Skotský komorní orchestr, King’s Consort a Collegium 1704. V repertoáru má basové árie a roli Ježíše v Matoušových pašijích J. S. Bacha, Mozartovo, Dvořákovo i Verdiho Requiem, Beethovenovu 9. symfonii či Haydnovo Stvoření. Jan Martiník je též znám svou ryzí interpretací Schubertovy Zimní cesty a Dvořákových Biblických písní.

Krása jeho hlasu se snoubí s brilantní technikou a komickým talentem, což z něj činí jednoho z předních pěvců mladé generace.

David Mareček absolvoval jako pianista a dirigent brněnskou konzervatoř u Ivany Stanovské a Evžena Holiše. Ve studiích klavíru pokračoval na Janáčkově akademii múzických umění pod vedením Inessy Janíčkové a Jaroslava Smýkala. Účastnil se mistrovských kurzů významných pianistů a pedagogů, jakými jsou Karl-Heinz Kämmerling, Dominique Weber, Peter Lang, Pierre Jasmin a Walter Groppenberger. V roce 1998 obdržel stipendium Nadace Český hudební fond a o dva roky později s houslistou Jiřím Němečkem získal 2. cenu v mezinárodní soutěži O cenu Leoše Janáčka. Jako sólista a komorní hráč vystupoval v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Německu, Francii a Finsku. Sólově vystoupil s Filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc a Severočeskou filharmonií Teplice. V letech 2003-2015 vyučoval sólový klavír na brněnské konzervatoři, v roce 2007 se stal ředitelem Filharmonie Brno, od února 2011 působí jako generální ředitel České filharmonie.

V roce 2015 nastudoval David Mareček se světoznámým kvartetem Jerusalem Quartet Dvořákův klavírní kvintet A dur op. 81, se kterým vystoupil na dvou koncertech v Praze a Brně. Se stejným programem vystoupil rovněž s předními hráči České filharmonie na koncertech v Tokyu a Pekingu. V červnu 2016 David Mareček účinkoval s renomovaným americkým smyčcovým kvartetem Dover Quartet, vítězem několika prestižních světových soutěží na MHF 13 měst – Concentus Moraviae. S basistou Janem Martiníkem, sólistou Státní opery v Berlíně, absolvovali v roce 2017 sérii koncertů Zimní cesty Franze Schuberta, kterou následně natočili na CD pro firmu Supraphon. V rámci oslav 100. výročí založení Československa vystoupil David Mareček s violoncellistkou Alisou Weilerstein na podzim 2018 v živém vysílání BBC Radio 3 v Londýně a v Bohemian National Hall v New Yorku.

„Their sparkling pianist in Dvořák’s A major Quintet was the CEO of the Czech Philharmonic, David Mareček who, despite his busy life, finds time to keep up his technique.“

Rudolfinum — Sukova síň

13. 4. 2019 sobota 19:30

Jak koupíte vstupenky

Online nákup

Pro online nákup budete přesměrováni na web pořadatele či prodejce.

Osobně v pokladně Rudolfina

Volná místa a další informace o koncertu podá Zákaznický servis České filharmonie.