Romantické večery v Rudolfinu Sandová, Chopin a ti druzí…

Romantické večery v Rudolfinu ⬩ Sandová, Chopin a ti druzí…

Literárně-hudební pořad

Program

Fryderyk Chopin
Nokturno č. 1 b moll op. 9
Larghetto

Prolog
Rok 1804

Franz Schubert
Impromptu č. 1 op. 90

Kapitola první
Alfred de Musset

Fryderyk Chopin
Fantasia – Impromptu cis moll op. 66

Intermezzo
Dopis Sandové Alfredovi de Musset, Benátky 1834

Kapitola druhá
Franz Liszt

Franz Liszt
Nokturno č. 3 - Sen lásky

Kapitola třetí
Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin
Balada č. 1 g moll op. 23

Kapitola čtvrtá
Sandová a Čechy

Bedřich Smetana
Sny. Šest charakteristických skladeb pro klavír
V Čechách: Vesnický výjev

Epilog
Sbohem...

Fryderyk Chopin
Nokturno č. 1 cis moll op. 27
Larghetto

Změna programu vyhrazena.

Účinkující

Hana Maciuchová
umělecký přednes

Ivo Kahánek
klavír

Vojtěch Stříteský
námět, scénář, dramaturgie

s laskavým přispěním paní Hany Maciuchové

Hana Maciuchová

přední česká divadelní, filmová a televizní herečka, mnohokráte oceněná za rozhlasovou tvorbu, pochází ze Šternberku u Olomouce.

Její rodiče byli vášniví divadelníci a ukazovali jí divadelní prostředí zblízka. Otec ji ve 14 letech nabídl roli družičky v Jiráskově Lucerně, kterou právě zkoušel olomoucký divadelní spolek Mrštík. Odmalička ráda tancovala, zpívala a recitovala ve škole. Studium herectví pro ni tedy bylo logickým východiskem. Během pobytu na gymnáziu se nicméně vážně zabývala myšlenkou věnovat se medicíně nebo studiu angličtiny. Nechtělo se jí odjet do vzdálené Prahy a výrazně se odloučit od rodiny. Nakonec se přece jen rozhodla pro DAMU, kde mezi její pedagogy patřili Radovan Lukavský a Karel Höger. Ještě během studií začala hrát v divadle Za branou, kde posléze získala své první profesionální angažmá. V roce 1971 nastoupila do prakticky celoživotního angažmá do Vinohradského divadla. Na jeho jevišti se představila v řadě významných představení jako např. Obchodník s deštěm, Zločin a trest a Cyrano z Bergeracu. Vedle toho si zahrála i Gertrudu v Hamletovi uváděném na Hradě v rámci shakespearovských Letních divadelních slavností. Objevila se i v představení Chvilková slabost nastudovaném divadlem Radka Brzobohatého.

První filmová role ji sice potkala už ve snímku Štefana Uhera Organ v roce 1964, ale obecně lze říci, že film jí dokázal nabídnout jen naprosté minimum příležitostí, které většinou ani nebyly úměrné jejímu talentu. Za zmínku stojí především životopisné drama Člověk proti zkáze, kde ztvárnila hlavní ženskou postavu – manželku Karla Čapka Olgu Scheinpflugovou. O mnoho let později se objevila v jedné z vedlejších rolí úspěšného filmu Samotáři. Kariéru a popularitu Hany Maciuchové tak vytvářela především televize, kde se poprvé objevila v televizním přepisu klasické hororové látky Hrabě Drákula.

Do postavení herecké hvězdy ji záhy ustavila role sebevědomé a temperamentní Anči v jediném hraném večerníčku Československé televize Krkonošské pohádky. V následujících letech se stala populární seriálovou herečkou, vystupovala např. v seriálech Chalupáři, Žena za pultem, Třicet případů majora Zemana, Dnes v jednom domě nebo Dynastie Nováků.

Vrchol popularity zaznamenala v době vysílání kultovního dietlovského seriálu Nemocnice na kraji města, v němž si zahrála (oprávněně) žárlivou manželku doktora Arnošta Blažeje. Vedle seriálů účinkovala i v dlouhé řadě úspěšných televizních her (Záskok pro Sissy nebo Velký případ) a zejména pohádek. Pro děti také namluvila večerníček Vodník Čepeček.

Popularita paní Maciuchové však neustále roste – jistě nejen díky dalším seriálům (Panoptikum města pražského, Četnické humoresky, obě pokračování Nemocnice na kraji města) nebo nejnovějším seriálovým řadám Ulice či Příkopy. Paní Maciuchová též často spolupracovala s dabingem, mj. namluvila postavu Tivy v mimořádném animovaném snímku Divoká planeta.

Velký prostor měla i v rozhlase, kde namluvila např. Šeherezádu v Příbězích tisíce a jedné noci. Za přednes tohoto cyklu obdržela dvakrát cenu za nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. V letech 1994-2004 se věnovala též práci pedagoga na Státní konzervatoři v Praze.

 

Ivo Kahánek

Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině jej rovněž pokládají za specialistu na interpretaci české hudby.

V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Tam v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č. 4 Inkantace Bohuslava Martinů, živě přenášený televizí a rádiem BBC i českou stanicí Vltava. Tento kritikou oceněný debut nabízí německé vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Není divu, že si Iva Kahánka vybral Sir Simon Rattle ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014. Následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti. Mladý klavírista se stal po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Filharmonií Essen a všemi předními českými orchestry. Z dalších významných dirigentů, s nimiž spolupracoval, jmenujme alespoň Pinchase Steinberga, Vladimira Ashkenazyho, Zdeňka Mácala, Jakuba Hrůšu či Tomáše Netopila.

V roce 2015 jej čeká turné po Japonsku s Čajkovského Klavírním koncertem b moll za doprovodu Filharmonie Brno, vystoupení na mezinárodních festivalech Styriarte Graz (Rakousko), Dresdner Festspiele (s Dvořákovým triem), Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha a koncerty v Itálii, Německu, Dánsku, Polsku a České republice.

Ivo Kahánek podepsal v roce 2007 exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music a od té doby zde nahrál celkem sedm CD. Jeho album (Janáček-Martinů-Kabeláč) získalo nejvyšší možné hodnocení v odborných zahraničních časopisech Classics Today (USA), Le Monde de la Musique (Francie) a Fanfare (USA). Kromě toho pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi. Jeho zatím poslední sólová deska je věnována Fryderyku Chopinovi (Sonáta h-moll, čtyři Scherza).

Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Mgr. Marty Toaderové a Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Má za sebou také jeden semestr postgraduálního studia na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama u Ronana O´Hory a mistrovské kurzy pod vedením Karl-Heinze Kämmerlinga, Christiana Zachariase, Alicie de Larocha, Imogen Cooper, Petera Frankla a dalších osobností.

 

Rudolfinum — Sukova síň

28. 12. 2019 sobota 19:30

Událost již proběhla