Česká filharmonie Katia a Marielle Labèque

Česká filharmonie ⬩ Katia a Marielle Labèque

Americký skladatel a kytarista Bryce Dessner žije v Paříži a se Semjonem Byčkovem ho pojí mnohaleté přátelství. Je kytaristou rockové kapely The National a zároveň uznávaným skladatelem, jehož díla v premiéře uvedly například Losangeleská filharmonie, Ensemble Intercontemporain, Kronos Quartet nebo Katia a Marielle Labèque.

Program

Bryce Dessner
Symfonická skladba pro orchestr (světová premiéra) (15-20')

Wolfgang Amadeus Mozart
Koncert pro dva klavíry a orchestr č. 10 Es dur, K 365 (24')
–––
Antonín Dvořák

Symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z Nového světa“ (35')

Účinkující

Katia a Marielle Labèque klavíry

Semjon Byčkov dirigent

Americký skladatel a kytarista Bryce Dessner žije v Paříži a se Semjonem Byčkovem ho pojí mnohaleté přátelství. Je kytaristou rockové kapely The National a zároveň uznávaným skladatelem, jehož díla v premiéře uvedly například Losangeleská filharmonie, Ensemble Intercontemporain, Kronos Quartet nebo Katia a Marielle Labèque. Mezi jeho blízké spolupracovníky patří Philipp Glass a Steve Reich, ale také Paul Simon nebo filmový režisér Alejandro González Iñárritu, k jehož filmu The Revenant (Zmrtvýchvstání) vytvořil Dessner hudbu. Dva klavíry, které se rozezní v Mozartově Koncertu Es dur, jsou zároveň hybatelem celé první poloviny programu, protože práce Bryce Dessnera pro Katiu a Marielle Labèque podnítila Byčkovův hlubší zájem o jeho dílo.

K oslavě 125. výročí založení České filharmonie si vybral Semjon Byčkov provedení tří vrcholných symfonií Antonína Dvořáka, který stál před orchestrem i při jeho prvním vystoupení. Tehdy, konkrétně 4. ledna 1896, zazněla i Dvořákova Novosvětská symfonie, po jejíž světové premiéře napsal kritik New York Times: „Nejdřív budiž řečeno, že dr. Dvořák prokázal své dokonalé mistrovství symfonické skladby tím, že se úspěšně dokázal vyhnout pasti, do níž se chytají američtí skladatelé. Dr. Dvořák totiž pronikl do ducha černošské hudby a pak vynalezl svá vlastní témata. Učinil ze sebe dokonalého mistra v ovládnutí základních rytmických a harmonických zvláštností černošských melodií…“

Rudolfinum — Dvořákova síň

3. 2. 2021 středa 10:00
Generální zkouška

Událost již proběhla

3. 2. 2021 středa 19:30

Událost již proběhla

4. 2. 2021 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

5. 2. 2021 pátek 19:30

Událost již proběhla