Česká filharmonie Sakari Oramo

Česká filharmonie ⬩ Sakari Oramo

Biblické písně jsou nejen reminiscencí prvního koncertu České filharmonie v roce 1896 pod taktovkou Antonína Dvořáka, ale také vzpomínkou na nedávno zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Biblické písně byly totiž poslední orchestrální nahrávkou, kterou Jiří Bělohlávek s Českou filharmonií pořídil.

Délka programu 1 hod 40 min

Program

Antonín Dvořák
Biblické písně, op. 99 
–––
Jean Sibelius
Symfonie č. 2 D dur, op. 43 (43')

Účinkující

Jan Martiník bas

Sakari Oramo dirigent

Biblické písně jsou nejen reminiscencí prvního koncertu České filharmonie v roce 1896 pod taktovkou Antonína Dvořáka, ale také vzpomínkou na nedávno zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Biblické písně byly totiž poslední orchestrální nahrávkou, kterou Jiří Bělohlávek s Českou filharmonií pořídil. Sólistou byl tehdy rovněž Jan Martiník a náhodná není ani volba dirigenta tohoto programu. Sakari Oramo převzal po Jiřím Bělohlávkovi vedení Symfonického orchestru BBC a na jeho pozvání přijel v lednu 2017 poprvé řídit Českou filharmonii. Tento abonentní večer s díly Antonína Dvořáka a Jeana Sibelia je výsledkem oboustranné náklonnosti dirigenta a hudebníků. Dvořák napsal Biblické písně za pouhé tři týdny v březnu 1894, jen tři měsíce po premiéře Novosvětské symfonie. Podnětem k jejich kompozici nebyla žádná vnější objednávka, ale pouze autorova vnitřní potřeba, opřená o důvěrně známé texty z jeho vlastního výtisku Bible kralické.

Sibeliova Druhá symfonie má pro finskou kulturu stejný význam jako Dvořákova Novosvětská pro nás. Je skladatelovou nejznámější a nejčastěji hranou symfonií a v době svého vzniku byla výrazem finského vzdoru proti ruské okupaci. Po prvním provedení Druhé symfonie se Sibelius stal rázem národním hrdinou a podobně vřelého přijetí se dílu dostalo i ve světě. Podle dirigenta Osmo Vänskä je Druhá symfonie „spjata s naším národním bojem za nezávislost, ale zosobňuje také zápas, krizi a obrat k lepšímu v životě jedince. Díky tomu je tak dojemná.“

Rudolfinum — Dvořákova síň

21. 4. 2021 středa 19:30

Událost již proběhla

22. 4. 2021 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

23. 4. 2021 pátek 19:30

Událost již proběhla