Česká filharmonie Rudolf Buchbinder

Česká filharmonie ⬩ Rudolf Buchbinder

Když jsme se rozhodovali, kterého pianistu oslovit s nabídkou na kompletní provedení Beethovenových klavírních koncertů, byl Rudolf Buchbinder jasnou volbou. S Friedrichem Guldou a Alfredem Brendelem patřili v Rakousku mnoho let k nejvyhledávanějším beethovenským interpretům.

Délka programu 2 hod

Program

Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur, op. 19 (28')

Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur, op. 58 (34')
–––
Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll, op. 37 (34')

Účinkující

Rudolf Buchbinder klavír, dirigent

Když jsme se rozhodovali, kterého pianistu oslovit s nabídkou na kompletní provedení Beethovenových klavírních koncertů, byl Rudolf Buchbinder jasnou volbou. S Friedrichem Guldou a Alfredem Brendelem patřili v Rakousku mnoho let k nejvyhledávanějším beethovenovským interpretům. Poprvé jsme se setkali po Buchbinderově provedení Brahmsova Druhého klavírního koncertu ve vídeňském Konzerthausu. Vídeňské symfoniky tehdy řídil bratr Semjona Byčkova, Jakov Kreizberg, a Buchbinder, který upíjel v šatně zaslouženou sklenku whisky, působil tak svěže, jako by si téměř hodinové dílo s chutí ihned zopakoval. Místo toho nás však pozval do nedalekého hotelu Imperial na odpolední kávu a zdejší vyhlášené meruňkové koblihy.

Buchbinder je nejen všestranně nadaným umělcem, ale také schopným organizátorem. Mnoho let vede úspěšně mezinárodní hudební festival v Grafeneggu, kam zve nejlepší sólisty a orchestry z celého světa. Přátelství s řadou hudebníků zúročuje v komorních projektech a beethovenovské výročí oslaví rovněž recitálem v Českém spolku pro komorní hudbu. Všechny Beethovenovy koncerty natočil Buchbinder s Vídeňskými filharmoniky, které zároveň sám dirigoval. V uplynulé sezoně vystoupil v Praze se Semjonem Byčkovem a Tomášem Netopilem. Následující tři klavírní koncerty však provede stejně jako ve Vídni, tedy bez dirigenta.

Rudolfinum — Dvořákova síň

3. 12. 2020 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

4. 12. 2020 pátek 19:30

Událost již proběhla

5. 12. 2020 sobota 15:00

Událost již proběhla