Dubnový program cyklu C otevřou dva skladatelé spojení s Brnem. Jan Novák se sice narodil v Nové Říši, ale hudební vzdělání získal na brněnské konzervatoři. Filharmonii Brno také věnoval krátce po jejím založení své Filharmonické tance, které se okamžitě staly pevnou součástí jejího repertoáru. Novák byl žákem Viléma Petrželky, Pavla Bořkovce a Bohuslava Martinů. Kromě klasické hudby komponoval i pro film, například hudbu ke Kachyňovu Kočáru do Vídně nebo k Ukradené vzducholodi Karla Zemana.
Brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda proslavila právě filmová hudba. Dokonce mu zachránila život. Na žádost filmového studia Warner Brothers se vypravil v roce 1938 z Vídně do Hollywoodu, a unikl tak připojení Rakouska k nacistickému Německu. Za hudbu k filmu Dobrodružství Robina Hooda, kterou po příjezdu napsal, získal Oscara. Korngold se rozhodl, že dokud válka neskončí, nebude psát nic jiného než filmovou hudbu. Houslový koncert byl tak prvním dílem, které napsal po porážce hitlerovského Německa. Odráží se v něm nostalgie vídeňského „fin de siècle“ a je věnován vdově po Korngoldovu učiteli, Almě Mahler.
César Franck svou jedinou symfonii napsal teprve dva roky před smrtí, podnícen úspěchem svých Symfonických variací pro klavír a orchestr. Ve Francii byla v té době hudební forma symfonie považována za německou a jízlivá francouzská kritika ji po premiéře odsoudila jako nudnou, ponurou a nemotornou. Už dva roky potom patřila k nejslavnějším symfonickým skladbám po celém světě.