1 / 6

Česká filharmonie ⬩ Novoroční koncert
Naše společné každoroční hudební vítání Nového roku bude tentokrát také narozeninovou oslavou. Dne 4. ledna 2021 tomu bude 125 let, kdy se poprvé na podiu Dvořákovy síně sešli pod taktovkou Antonína Dvořáka hudebníci – Česká filharmonie.
Program
Julius Fučík
Vjezd gladiátorů, pochod, op. 68
Julius Fučík
Starý bručoun, polka pro fagot a orchestr, op. 210
Josef Suk
Hra na labutě a pávy, 2. věta z Pohádky, op. 16
Václav Trojan
Žabák z hudby k pohádce Císařův slavík
Oskar Nedbal
Kavalír, valčík z operety Polská krev
Václav Vačkář
Vzpomínka na Zbiroh
Julius Fučík
Zimní bouře, valčík, op. 184
Jan Kučera
Concerto grosso pro dvoje housle, violoncello a orchestr (světová premiéra)
Antonín Dvořák
Polonéza z 2. dějství opery Rusalky, op. 114
Antonín Dvořák
Rondo g moll pro violoncello a orchestr, op. 94
Bedřich Smetana
Skočná z opery Prodaná nevěsta
Antonín Dvořák
Slovanský tanec č. 8 g moll, op. 46
Účinkující
Jan Mráček housle
Jiří Vodička housle
Václav Petr violoncello
Robert Kozánek trombon
Ondřej Roskovec fagot
Jaroslav Halíř trubka
Tomáš Netopil dirigent
Jiří Vejvoda moderátor
Koncert se uskuteční bez účasti veřejnosti. V pátek 1. ledna bude od 20.00 živě přenášen na ČT art a streamován na facebookové stránce České filharmonie a dalších partnerů.
Naše společné každoroční hudební vítání Nového roku bude tentokrát také narozeninovou oslavou. Dne 4. ledna 2021 tomu bude 125 let, kdy se poprvé na podiu Dvořákovy síně sešli pod taktovkou Antonína Dvořáka hudebníci – Česká filharmonie. Za jedno a čtvrt století zažil náš první orchestr počáteční boj o zachování své existence, následný umělecký růst, aby v dalších desetiletích naplnil jeden ze svých nejvyšších cílů v podobě vyprodaných prestižních světových sálů.
Rozhodli jsme se oslavit Nový rok a toto významné výročí „v rytmu tance“ z děl výhradně českých autorů. V jejich skladbách dostane prostor každá nástrojová skupina, její první hráči včetně koncertních mistrů. Zazní výběr z Dvořákových Slovanských tanců, Sukova stylizovaná polka z druhé věty Pohádky, op. 16, Smetanova předehra k opeře Hubička, či populární Žabák Václava Trojana. Nebude opomenuta ani hudba Dvořákova žáka Oskara Nedbala – dirigenta, skladatele, violisty, který byl významnou osobností tehdejších evropských hudebních kruhů. Podstatným způsobem ovlivnil umělecký vývoj České filharmonie a vyváděl ji také z finančních potíží. Dne 24. prosince 2020 uplyne 90 let od jeho úmrtí. Z Nedbalova díla uslyšíme valčík Kavalír z operety Polská krev. Připomeneme si i hudbu dalšího Dvořákova žáka Julia Fučíka, který mj. České filharmonii věnoval pochod Sempre avanti!
Ku příležitosti jubilea České filharmonie zkomponoval Jan Kučera Concerto grosso pro dvoje housle, violoncello a orchestr. Ve světové premiéře Kučerovy skladby se představí koncertní mistři Jiří Vodička, Jan Mráček a Václav Petr.
Pořadatelem koncertu je Česká filharmonie ve spolupráci s Impresario – českou uměleckou agenturou s.r.o.
Rudolfinum — Dvořákova síň
Jak koupíte vstupenky
Online nákupPro online nákup budete přesměrováni na web České filharmonie.
Osobně v pokladně Rudolfina
Volná místa a další informace o koncertu podá Zákaznický servis České filharmonie.
Koncert se uskuteční bez účasti veřejnosti. V pátek 1. ledna bude od 20.00 živě přenášen na ČT art a streamován na facebookové stránce České filharmonie a dalších partnerů.