Česká filharmonie Keith Lockhart

Česká filharmonie ⬩ Keith Lockhart

Americký program, a přitom Antonín Dvořák? Mnozí Američané ho považují za zakladatele americké skladatelské školy. V čele newyorské konzervatoře položil základy, na nichž vyrostli Gershwin, Ellington i Copland, narození na počátku 20. století. Jejich inspirace lidovou hudbou a jazzem se rozezní pod taktovkou Američana Keitha Lockharta.

Délka programu 1 hod 30 min

Program

Antonín Dvořák
Suita A dur, op. 98b (21')

George Gershwin
Koncert pro klavír a orchestr F dur (35')

— Přestávka —

Aaron Copland
The Tender Land, suita z opery (19')

Duke Ellington
Harlem (16')

Účinkující

Marc-André Hamelin klavír

Keith Lockhart dirigent

Česká filharmonie

Nominace na cenu Orchestr roku 2022

Česká filharmonie se po boku kolegů z Vídně, Osla či Londýna zařadila mezi deset souborů nominovaných v rámci prestižního ocenění Gramophone Classical Music Awards. O tom, který ze souborů získá ocenění Orchestr roku 2022, rozhodne veřejné hlasování, do kterého se můžete zapojit i vy. 

Pro svého favorita na poli klasické hudby hlasujte zde.

 

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderuje Eva Hazdrová-Kopecká.

 

O programu

Smetana, Dvořák a velcí čeští hudebníci následujících generací vytvořili národní skladatelskou školu s jasnou identitou. Ač o to usilovali záměrně, nebylo nikdy jasné, jak přesně by měli postupovat. Po celá desetiletí se vedly vášnivé debaty o vlivu zahraničních vzorů (zejména Liszta a Wagnera) a o tom, jakým způsobem (a zdali vůbec) začlenit českou lidovou hudbu do tvorby pro koncertní sál.

Když Dvořák počátkem devadesátých let 19. století v USA několik let učil skladbu, byli i američtí skladatelé na počátku cesty k vytvoření národní hudby. Dvořák byl fascinován hudbou Afroameričanů a Indiánů, se kterou se během svého pobytu v Americe setkal, a předpověděl, že tato hudba ukazuje směr ke specificky americkému stylu.

Dnes večer uslyšíme čtyři osobité hlasy promluvit s americkým přízvukem: Dvořáka s evropskou perspektivou a tři rodné syny USA, všechny narozené kolem roku 1900: Gershwina, Coplanda a Ellingtona.

Rudolfinum — Dvořákova síň

15. 6. 2022 středa 10:00
Generální zkouška
15. 6. 2022 středa 19:30
16. 6. 2022 čtvrtek 19:30
17. 6. 2022 pátek 19:30

Jak koupíte vstupenky

Online nákup

Pro online nákup budete přesměrováni na web České filharmonie.

Osobně v pokladně Rudolfina

Volná místa a další informace o koncertu podá Zákaznický servis České filharmonie.

Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty (orchestrální, komorní, edukační) začne ve středu 7. června 2023 v 10.00. Předprodej vstupenek na veřejné generální zkoušky bude zahájen 13. 9. v 10.00.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.