Česká filharmonie Koncert pro svobodu a demokracii

Česká filharmonie ⬩ Koncert pro svobodu a demokracii

Koncerty pro svobodu a demokracii zařazují do programu skladby z období 20. století, jejichž vznik nebyl zcela jednoduchý, případně je stihl pohnutý osud. Jakub Hrůša proto sestavil originální „slovanský“ večer z raných skladeb Sergeje Rachmaninova, Leoše Janáčka a Poláka Witolda Lutosławského, stíhaného cenzory pro umělecké i občanské postoje.

Délka programu 1 hod 30 min

Program

Sergej Rachmaninov
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 (33')
Moderato
Adagio sostenuto
Allegro scherzando

— Přestávka —

Leoš Janáček
Suita pro orchestr, op. 3 (14')
Con moto
Adagio
Allegretto
Con moto

Witold Lutosławski
Koncert pro orchestr (28')
Intrada
Capriccio notturno e arioso
Passacaglia, toccata e corale

Účinkující

Yuja Wang klavír
Lukáš Vondráček klavír

Jakub Hrůša dirigent

Česká filharmonie

Myšlenka pořádat pravidelné koncerty České filharmonie spojené s tématem svobody a demokracie vznikla už před několika lety. Důvod byl prostý: orchestr chtěl vytvořit tradici výjimečných uměleckých událostí, které by posluchačům připomněly důležité milníky v našich dějinách – sedmnácté listopady a souvislosti kolem nich, jejich cíle, myšlenky, tragické i vítězné momenty. V obecnější rovině šlo o to, poukázat na tvorbu skladatelů, do jejichž hudby a osudů se nějakým způsobem vryl zápas o svobodu či uznání.

Loňský plánovaný koncert s reprezentativním programem (Miloslav Kabeláč: Mystérium času, Dmitrij Šostakovič: Leningradská symfonie) se nakonec v Rudolfinu neuskutečnil kvůli nouzovému stavu, Česká televize však odtud zprostředkovala přenos Smetanovy Mé vlasti pod taktovkou šéfdirigenta České filharmonie Semjona Byčkova. Právě Má vlast patří ke skladbám s bohatou historií nejrůznějších provedení, ke skladbám, které převzaly roli symbolu a často je slyšíme při slavnostních nebo dokonce zlomových příležitostech. Jak je vidět, téma svobody a demokracie lze v hudbě nahlížet z různých úhlů a dramaturgie má tedy z čeho vybírat.

Rudolfinum — Dvořákova síň

17. 11. 2021 středa 19:30

Vysíláme živě / online

18. 11. 2021 čtvrtek 19:30

Jak koupíte vstupenky

Online nákup

Pro online nákup budete přesměrováni na web České filharmonie.

Osobně v pokladně Rudolfina

Volná místa a další informace o koncertu podá Zákaznický servis České filharmonie.

Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty (orchestrální, komorní, edukační) začne ve středu 7. června 2023 v 10.00. Předprodej vstupenek na veřejné generální zkoušky bude zahájen 13. 9. v 10.00.

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227

E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.