Kamav tut Oslava Mezinárodního dne Romů

Kamav tut ⬩ Oslava Mezinárodního dne Romů

V sále pražské La Fabriky vystoupí Ida Kelarová se svojí kapelou Jazz Famelija a dětský pěvecký sbor Čhavorenge spolu s hudebníky České a České studentské filharmonie, aby společně oslavili Mezinárodní den Romů. Hosty večera budou také mladí romští hudebníci: klavírista Radek Bagár a kytarista Milan Angelo Novák.

Délka programu 1 hod 40 min

Program

Jazzová, klasická, tradiční i soudobá romská hudba

Antonio Vivaldi, Claude Debussy, Ástor Piazzolla, Desiderius Dužda

Účinkující

Dětský pěvecký sbor Čhavorenge
Ida Kelarová sbormistryně, zpěv, moderace

Hudebníci České a České studentské filharmonie

Taneční soubor Salut Roma

Ondrej Krajňák klavír
Marián Ševčík bicí
Tomáš Baroš kontrabas
Yonathan Bar Rashi perkuse
Desiderius Dužda kytara, zpěv
Július Baroš trubka
Štěpán Janoušek pozoun
Marko Ferenc a Mário Žiga housle
Radek Bagár klavír
Milan Angelo Novák kytara

"Bála jsem se, že koncert budeme muset zrušit – stejně jako před rokem v dubnu," říká zpěvačka, sbormistryně a duše celého večera Ida Kelarová. "Pak ale přišla Česká televize s tím, že by náš slavnostní večer vysílali k divákům u obrazovek, a to mě nadchlo. Nikdy jsme nic podobného nedělali, protože jsme před sebou vždycky měli diváky přímo v sále, ale věřím, že i v této jiné podobě to krásně dopadne."

Během slavnostního večera se potká romská, jazzová a klasická hudba. A připomene se také deset let od založení dětského pěveckého sboru Čhavorenge. "Z velké části chci náš večer věnovat dětem. Samozřejmě dětem z Čhavorenge, ale přizvala jsem také mladého romského klavíristu Radka Bagára nebo kytaristu Milana Angela Nováka. Přátelské prostředí pro ně vytvoříme s mojí kapelou Jazz Famelija. A samozřejmě s báječnými přáteli filharmoniky!" upřesňuje Ida Kelarová.

Během večera bude mít světovou premiéru filmový klip k prvnímu CD Čhavorenge a filharmoniků Hej Romale. Točil se v létě 2020 na Slovensku během letní umělecké školy Romano drom v přírodě nedaleko Dolného Kubína. "Cítím silnou potřebu předat dětem poselství a filozofii své dlouholeté práce," doplňuje Ida Kelarová. "Připomenout jim cestu životem samým, otevření srdce, otevření mysli, cestu do hloubky přes nánosy emocí, cestu za hlasem, za pravdou, za přirozeností bytí… V této době mám silný pocit, že zpěv a láska, radost i slzy smutku jsou lékem nejen pro nás samotné, ale lékem i pro naše děti, naši společnost, celou zemi a celý svět. Rádi bychom, aby se tento náš klip rozletěl do světa jako radostná zpráva o tom, že si spolu můžeme rozumět, i když jsme jiní nebo nás oddělují ploty… Klip se jmenuje Baripen, což v romštině znamená Hrdost!" Česká filharmonie oslovila v dárcovské kampani na 120 dárců, kteří přispěli, aby se klip, ve kterém si děti z Čhavorenge zahrály, mohl dokončit.

Chystaný koncert Kamav tut vychází z osmileté spolupráce mezi Českou filharmonií, Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge, který podporuje romské děti a mladé lidi nejen v jejich cestě za hudbou. Hudební večer zároveň navazuje na dva velké koncerty k Mezinárodnímu dni Romů, které se v Rudolfinu odehrály právě před dvěma lety – 7. a 8. 4. 2019 za účasti 300 účinkujících a 2000 posluchačů. Tentokrát se koncert odehraje pouze pro diváky u televizních obrazovek.

"Spolupráce s Idou Kelarovou a Čhavorenge má hudební, sociální i edukační stránku v dokonalé harmonii. Soužití romské a neromské komunity je v naší zemi silným tématem, o němž nemá příliš smysl mluvit, ale raději něco udělat. Ida Kelarová dělá podle mého názoru to nejlepší, co může: dává dětem šanci na lepší život, přitom je přísná, profesionální a probouzí v nich nejen hudební talent, ale také hrdost a odpovědnost za sebe sama. Tahle Idina cesta má smysl a prospívá romským dětem i muzikantům, kteří se jí za náš orchestr zúčastňují," říká generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Během osmileté spolupráce České filharmonie a Idy Kelarové se odehrálo na sedmdesát společných koncertů a stovky workshopů v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a ve Velké Británii. V posledních dvou letech se Čhavorenge a hudebníci České filharmonie představili mimo jiné v severoirském Belfastu na pozvání Asociace britských orchestrů, ale také na turné v Londýně, na Smetanově Litomyšli či na slovenské Pohodě.

Praha — La Fabrika

8. 4. 2021 čtvrtek 20:15

Událost již proběhla

Záznam koncertu