Kroky do nového světa. S Antonínem Dvořákem. Symfonické básně Vodník a Polednice

Kroky do nového světa. S Antonínem Dvořákem. ⬩ Symfonické básně Vodník a Polednice

Hudba má ohromnou moc vytvářet před námi nové krajiny, malovat krásné obrazy a vyprávět příběhy. Jedna z hudebních forem, vytvořených speciálně pro tento účel v polovině 19. století, se jmenuje symfonická báseň. V českých zemích následoval Bedřicha Smetanu svými symfonickými básněmi, většinou podle Karla Jaromíra Erbena, Antonín Dvořák.

Délka programu 2 hod
6.–9. ročník ZŠ, studenti SŠ

Program

Antonín Dvořák
Vodník

Antonín Dvořák
Polednice

Účinkující

Česká studentská filharmonie
Marko Ivanović dirigent

Petr Kadlec průvodce

Hudba má ohromnou moc vytvářet před námi nové krajiny, malovat krásné obrazy a vyprávět příběhy. Jedna z hudebních forem, vytvořených speciálně pro tento účel v polovině 19. století – v době, kdy se věřilo, že po Beethovenovi už se nedají psát velké symfonie – se jmenuje symfonická báseň. Jejím vynálezcem byl Franz Liszt, který brzy našel četné následovníky v Rusku, ve Francii a zejména mezi českými skladateli. Samozřejmě Bedřicha Smetanu, kterého po nějaké době následoval Antonín Dvořák svými pěti symfonickými básněmi, většinou podle Karla Jaromíra Erbena.

Vodníka a Polednici začal Dvořák komponovat jen pár dnů poté, co v budoucí Dvořákově síni Rudolfina dirigoval – 4. ledna 1896 – historicky první koncert České filharmonie. O Dvořákově věhlasu ovšem svědčí, že světovou premiéru obou skladeb slyšelo ne pražské, ale londýnské publikum v listopadu téhož roku.

Dvořákův přítel a dirigent mnoha brněnských premiér jeho skladeb, Leoš Janáček, měl pro Dvořákovo symfonické básnění velký obdiv: „Do té míry určitosti, jasnosti a pravdivosti ve vlně nápěvů nevyzněla dosud (…) žádná přímá řeč nástrojů ve známých mi symfonických básních orchestrových jako ve Vodníku.“

 

Zájemcům o abonentní vstupenky jsou vyhrazeny koncerty v termínech 13. 1. 2022 a 14. 1. 2022.

Cena abonmá 375 Kč

 

Jednotlivé (neabonentní) vstupenky lze objednat pouze na koncert 17. 1. 2022.

Cena vstupenky 150 Kč

 

Jeden pedagog může na každý z koncertů objednat vstupenky pro maximálně 60 žáků/studentů.

Rudolfinum — Dvořákova síň

13. 1. 2022 čtvrtek 10:00

Událost již proběhla

14. 1. 2022 pátek 10:00

Událost již proběhla

17. 1. 2022 pondělí 10:00

Událost již proběhla