Ludwig van Beethoven & Impresionisté Dalibor Karvay - housle, Ivo Kahánek - klavír

Ludwig van Beethoven & Impresionisté ⬩ Dalibor Karvay - housle, Ivo Kahánek - klavír

Koncert řady Klasika o čtvrté

Délka programu 1 hod 40 min

Program

Ludwig van Beethoven
Sonáta F dur č. 5 op. 24
Allegro
Adagio molto espressivo
Scherzo: Allegro molto
Rondo: Allegro ma non troppo 

Claude Debussy
Sonáta pro housle a klavír g moll, L. 140
Allegro vivo
Intermède: Fantasque et lèger
Finale: Très animé 

Camille Saint-Saëns
Introdukce a Rondo capriccioso op. 28 

Maurice Ravel
Tzigane

60 minut koncert, 10 minut pauza, 30 minut beseda s umělci a diváky

Účinkující

Dalibor Karvay housle

Ivo Kahánek klavír

Dalibor Karvay

Dalibor Karvay se narodil 24. července 1985 ve Vrútkách na Slovensku a už od dětství rozvíjel svůj pozoruhodný hudební talent. Ve věku tří let začal hrát na housle pod vedením svého otce. Už během studia na Základní umělecké škole ve Vrútkách natočil několik nahrávek pro Slovenský rozhlas v Bratislavě. Absolvoval mimořádné studium na Žilinské konzervatoři u prof. Bohumila Urbana a od roku 1999 studoval na Vídeňské konzervatoři ve třídě světoznámého prof. Borise Kuschnira. Zúčastnil se taktéž několika mistrovských kurzů u uznávaných pedagogů, jako např. Eduard Grach, Mintscho Mintschev nebo Herman Krebbers.

Mezi jeho nejvýznamnější úspěchy patří vítězství na setkání mladých hudebníků v Córdobě (1996), cena Eurovize - Grand Prix Mladý hudebník roku (2002), první místo na soutěži Tibora Vargu (2003), cena Mezinárodní tribuny mladých interpretů New Talent (2005), vítězství na soutěži Davida Oistracha v Moskvě (2008).

Pozoruhodný byl také jeho koncert pro prince Charlese z Walesu v roku 2003 ve Windsor Castle za spoluúčasti Mstislava Rostropoviče. Opakovaně přijal pozvání na Seiji Ozawa International Academy ve Švýcarsku. V roce 2009 získal cenu ministra kultury Slovenské republiky za vynikající umělecké výsledky a úspěšnou mezinárodní reprezentaci slovenského interpretačního umění. Nadace Tatra banky mu v roku 2011 udělila cenu "Mladý tvůrce" v kategorii hudba.

Jako sólista spolupracoval s renomovanými dirigenty jako je Leif Segerstam, Ion Marin, Hiroyuki Iwaki, Jaap van Zweden, Marek Janowski, Alexander Rahbari, Roman Kofman, Benjamin Wallfisch, Ondrej Lenárd, Oliver Dohnányi, Leoš Svárovský a další. Mezi orchestry, se kterými hrál jako sólista, patří například Rundfunk-Symfonie Orchester Berlin, English Chamber Orchestra, Camerata Salzburg, Orchestra Ensemble Kanazawa, Česká filharmonie, Nationaltheater-Orchester Mannheim, Radio-Symphonie Orchester Wien, Wiener Kammerorchester, Het Gelders Orkest, Solistes Européens, Luxembourg, Slovenská filharmonie, Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, Státní komorní orchestr Žilina a mnohé další.

Intenzivně se věnuje i komorní hře, přičemž spolupracuje se špičkovými umělci, jako Radek Baborák, Julian Rachlin, Wenzel Fuchs, Boris Kuschnir, Daniel Buranovský a jiní. Od roku 2014 působí také jako pedagog na Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien. Dalibor Karvay hraje na housle vyrobené vídeňskou houslařkou Juliou Mariou Pasch.   

 

Ivo Kahánek

Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině je rovněž pokládán za specialistu na interpretaci české hudby.

V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině.

Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Následně si Ivo Kahánka vybral Sir Simon Rattle ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014. Následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti. Mladý klavírista se stal po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s Mahler Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Essener Philharmoniker, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Curyšským komorním orchestrem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu aj.

Jeho album Klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů za doprovodů Bamberger Symphoniker pod taktovkou Jakuba Hrůši byla vybrána jako CD měsíce BBC Music Magazine, Choix de Classique HD, Nahrávka týdne BBC Radio 3. Byla také nominována ocenění ICMA a na jaře roku 2020 získala jedno z nejprestižnějších ocenění klasické hudby BBC Music Magazine Award.

 

www.klasikaoctvrte.cz

Rudolfinum — Sukova síň

1. 11. 2021 pondělí 16:00

Událost již proběhla