Fryderyk Chopin & Karol Szymanowski Joanna Domańska

Fryderyk Chopin & Karol Szymanowski ⬩ Joanna Domańska

Koncert řady Klasika o čtvrté

Délka programu 1 hod 45 min

Program

Ludwig van Beethoven
Sonáta pro klavír č. 14 cis moll. „Quasi una fantasia - Měsíční svit“, op. 27, č. 2
Adagio sostenuto
Allegretto
Presto agitato

Fryderyk Chopin
Nokturno pro klavír Es Dur op. 55 č. 2
Polonéza – Fantazie As Dur op. 61

Karol Szymanowski
9 Preludií op. 1
Fantazie C Dur op. 14

Účinkující

Joanna Domańska klavír

Domańska zahájila studium hry na klavír na Hudební akademii v Krakově u profesora Jana Hoffmana a následně absolvovala s vyznamenáním na Hudební akademii v Katovicích v roce 1982. Ve studiu pak pokračovala u Livie Rév v Paříži v letech 1986–1987 díky grantu udělenému Francouzskou vládou. Je přední interpretkou děl Karola Szymanowského, ale byla oceněna i za interpretaci klavírního díla Brahmse, Ravela, Mozarta či Chopina.

Domańska je laureátkou několika mezinárodních klavírních soutěží (M. Long – J. Thibaud v Paříži 1981 a A. Casagrande v Terni, Itálie 1982, a také Mladé scény na Polském klavírním festivalu ve Slupsku 1982). Vystoupola na hudebních festivalech jako Festival dei Due Mondi ve Spoletu, Festa Musica Pro v Assisi, Maggio Musicale Fiorentino ve Florencii, Festival de Radio France et de Montpellier, Varšavský podzim, Hudební dny Karola Szymanowského v polském Zakopane či Klavírní festival ve Slupsku a Chopinův festival v Dusznikách.

Joanna Domańska natočila tři CD s díly Karola Szymanowského. První nahrála v roce 1995 britská nahrávací společnost Olympia. Album bylo dvakrát nominováno na cenu „Fryderyk“. V roce 2007 pak vydala polská nahrávací společnost DUX druhé album Domańské, nahrané s Andrzejem Tatarskim. Jedná se o první provedení klavírní verze Szymanowského hudby k baletu „Harnasie“, upravené pro dva klavíry. V témže roce natočila své třetí CD s klavírními díly Karola Szymanowského (Metofe op. 29, 12 studií op. 33, III. sonáta op. 36, 4 Polské tance). Toto CD bylo oceněno cenou „Pizzicato“ a „Supersonic Award“.

Domańska pravidelně nahrává pro polský rozhlas a televizi, Radiotelevisione Italiana a Radio France. Věnuje se také pedagogické činnosti na Hudební akademii v Katovicích, byla několikrát pozvána jako členka porot polských a mezinárodních klavírních soutěží a přednáší na mistrovských kurzech. Od roku 2011 je Domańska místopředsedkyní Hudebního sdružení Karola Szymanowského.

www.klasikaoctvrte.cz

Rudolfinum — Sukova síň

4. 12. 2021 sobota 16:00

Událost již proběhla