Česká filharmonie Alim Bejsembajev

Česká filharmonie ⬩ Alim Bejsembajev

Dalším z předních dirigentů, kteří vstupují do spolupráce s Českou studentskou filharmonií, je Jakub Hrůša. V zavedeném modelu nastudují v první polovině koncertu Janáčkovu Žárlivost a Prokofjevův Druhý klavírní koncert s kazašským klavíristou Alimem Bejsembajevem. Podle svých slov „opus magnum Josefa Suka“, symfonickou báseň Zrání, Hrůša rozehraje s Českou filharmonií.

Délka programu 1 hod 35 min

Program

Leoš Janáček
Žárlivost, původní předehra k opeře Její pastorkyňa (6')

Sergej Prokofjev
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll, op. 16 (32')

— Přestávka —

Josef Suk
Zrání, symfonická báseň, op. 34 (39')

Účinkující

Lukáš Vondráček klavír

Alim Bejsembajev klavír

Pražský filharmonický sbor ženský sbor
Lukáš Vasilek sbormistr

Česká studentská filharmonie

Jakub Hrůša dirigent

Česká filharmonie

„Sukovo Zrání patří ke „kultovním“ skladbám v dějinách českého orchestrálního umění 20. století – a dá se bez nadsázky říci, že pro všechny dirigenty po Václavu Talichovi, který toto dílo přivedl poprvé k životu a pro nějž tato premiéra znamenala zcela rozhodující milník v jeho dirigentském životě (byla myslím klíčovým bodem pro definitivní utvrzení jeho nezpochybnitelné kvality a poté také jeho jednoznačného mandátu jako dlouholetého šéfdirigenta ČF), se jedná o pravý prubířský kámen interpretačního umění na poli té nejrafinovanější a nejambicióznější orchestrální hudby. Považuji za čest, že je mi svěřen úkol se tohoto mistrovského díla s naším prvním orchestrem zhostit.  Těším se zároveň, že budu moci v tomto krásném programu vystoupit s Českou studentskou filharmonií!“

— Jakub Hrůša

Česká studentská filharmonie hraje Janáčkovu Žárlivost a Prokofjevův Koncert pro klavír a orchestr.
Českou studentskou filharmonii podporuje generální partner České filharmonie Skupina ČEZ. 

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderují Pavel Ryjáček a Petr Kadlec.

Rudolfinum — Dvořákova síň

21. 2. 2024 středa 19:30

Událost již proběhla

22. 2. 2024 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

23. 2. 2024 pátek 19:30

Událost již proběhla