Co na sebe: Oblečení na koncert klasické hudby

Z Rudolfina vás kvůli nevhodnému oděvu nikdo nevykáže. Vítáme každého, kdo má uši a srdce otevřené. Koncerty ve Dvořákově síni ale patří ke slavnostním příležitostem a bude od vás milé, když atmosféru události podpoříte volbou správného společenského oblečení.

Formálnost není nutné přehánět

Nenechte se zmást televizními přenosy ze zahájení nové sezony České filharmonie nebo z novoročního koncertu Vídeňských filharmoniků. Opravdu ne na každém koncertě klasické hudby potkáte dámy ve velké večerní toaletě a pány, které zdobí frak nebo smoking.

Na většině koncertech v Rudolfinu narazíte na různé styly oblečení a někdy dokonce potkáte i posluchače v džínech a košili. Řečeno pojmy z oblasti etikety odívání, mezi našimi návštěvníky uvidíte dress code od Casual po Black Tie.

ZDE BY MĚL BÝT NÁKRES STYLŮ OBLÉKÁNÍ

Formálnost oděvu tedy nemusíte přehánět. Oblečení volte podle toho, kdy se akce koná (odpolední, nebo večerní koncert?) a jak významná je (zahajovací nebo gala koncert vedle „běžného“ abonentního koncertu).

Někteří pořadatelé na vstupence nebo pozvánce uvádějí dress code. Doporučujeme se jím řídit. Pokud dress code uveden není, oblečte se elegantně a pohodlně.

Chcete mít konkrétní představu o vhodném společenském oděvu? Pro inspiraci jsme vám připravili několik doporučení.

Večerní koncerty

Pokud chcete být oblečení tak akorát, nikdy nic nezkazíte, pokud zvolíte dress code označovaný jako Dark Suit nebo Business Formal. Co to znamená?

Džíny a trička v Rudolfinu

I ty v Rudolfinu večer vídáme. Nemusí to ale být jen proto, že by jejich nositelé nevěděli, jak se vhodně obléct. Často se jedná o turisty, kterým se naskytla příležitost navštívit některý z koncertů. V cestovním kufru zpravidla večerní šaty nebo oblek nebývají a hudebníkům je milý každý nadšený a vnímavý posluchač. Je-li to však možné, oceníme alespoň košili...

Odpolední a vzdělávací koncerty

S časnější denní hodinou nebo uvolněností akce klesá i formálnost oblečení. Váš oděv se tak může pohybovat v mnohem širším rámci až někam ke stylu Smart Casual nebo i Business Casual.

Mimořádné koncerty

Patří sem například zahajovací a novoroční gala koncert České filharmonie, zahajovací festivalové koncerty a další akce, které mají punc mimořádnosti. Tyto koncerty mají často doporučený dress code – bývá to Black Tie. I při těchto událostech vám ale postačí slavnostní oblečení ve stylu Dark Suit.