Česká filharmonie Koncert s rezidenty sezony

Česká filharmonie ⬩ Koncert s rezidenty sezony

Písně Bohuslava Martinů zařadila Magdalena Kožená do programu mimořádného koncertu, aby poukázala na jejich krásu a málo časté uvádění. Podobná pohnutka vedla Simona Rattlea u Roberta Schumanna, jehož hudba v Rudolfinu často nezní. Jeho druhá symfonie je jedinečnou příležitostí k bližšímu seznámení se symfonickým dílem německého romantika.

Délka programu 1 hod 40 min

Program

Robert Schumann
Jenovéfa, předehra k opeře, op. 81 (10')

Bohuslav Martinů / instrumentace Jiří Teml
Písničky na jednu stránku,  H 294 (8')

Bohuslav Martinů
Nipponari, sedm písní na japonskou lyrickou poesii pro ženský hlas s průvodem malého orchestru, H 68 (21')

— Přestávka —

Robert Schumann
Symfonie č. 2 C dur, op. 61 (38')

Účinkující

Magdalena Kožená mezzosoprán

Simon Rattle dirigent

Česká filharmonie

„Schumann je pro mne dokonalou esencí všeho, co si představíte pod pojmem romantismus. Jeho hudba je hluboce vášnivá a sdělná, nikdy však sama sebe nelituje. Myslím, že neexistuje mnoho dojemnějších skladeb, než je adagio Schumannovy Druhé symfonie. Na rozdíl od Mahlera se nikdy nad sebou nedojímá, ale předkládá vám hudbu jako křišťálově čistý extrakt. Je to jedna z nejhezčích a interpretačně nejtěžších symfonií, co znám,“ vyznává se sir Simon Rattle.

 

Pan František Bláha, klarinetista, člen orchestru od roku 1985, ukončuje svou uměleckou dráhu v České filharmonii a na koncertě dne 25. 2. 2023 vystupuje v jejích řadách naposledy. Děkujeme za dlouholetou službu, kterou v orchestru vykonal, a do dalších let přejeme především pevné zdraví a mnoho radosti v soukromém životě!

Rudolfinum — Dvořákova síň

25. 2. 2023 sobota 19:30

Událost již proběhla