Jdeme na koncert: otázky a odpovědi

Chystáte se do Rudolfina na svůj první koncert? Čeká vás krásný zážitek. Abyste se mohli soustředit hlavně na hudbu samotnou, připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky.

Co si obléct na koncert?

Všichni zájemci o hudbu jsou vítáni. Obřadnost a auru nepřístupnosti klasické hudby dnes nahradila méně formální a přívětivá atmosféra koncertů. Ke slavnostní náladě akce přispějete, když si obléknete vkusné společenské oblečení.

Konkrétní módní tipy najdete v článku

S jakým předstihem dorazit?

Pokud neplánujete před koncertem posedět v Cafe Rudolfinum, je ideální dorazit 30 minut předem. Budete mít dostatek času uložit si věci do šatny, najít své místo v sále i nakouknout do programu.

Kdy se otevírá budova a sály?

Při pořádání koncertů ve Dvořákově a Sukově síni otevíráme Rudolfinum obvykle 1 hodinu před začátkem koncertu. Před preludii abonentních koncertů České filharmonie hodinu a půl předem. Koncertní sály pro návštěvníky otevíráme 30 minut před začátkem koncertu.

Kde najdu šatny?

Pokud jdete na koncert do Dvořákovy síně, najdete šatny nejen ve zvýšeném přízemí naproti hlavnímu vstupu, ale také v prvním patře u balkónů. Návštěvníci koncertů v Sukově síni využijí šatnu ve dvoraně budovy.

Plán budovy s umístěním šaten

Jak dlouho koncert trvá?

Bývá to různé. Většina koncertů trvá zhruba 90 minut až 2 hodiny s přestávkou v polovině. Pořadatelé uvádí obvykle délku koncertu v programu na svých webových stránkách. Pokud tuto informaci známe, najdete ji také v programu zde na webu v detailu každé události.

Jak dlouhá je přestávka?

Pokud má koncert přestávku, trvá zpravidla 20 minut.

Vypněte si prosím telefon

Nejlepší je vypnout ho úplně. Tichý režim nebo letadlo bývají zrádné. Nechcete přece, aby se do ticha sálu ozvalo vibrování právě vašeho mobilu. Skladby klasické hudby obsahují řadu tlumených míst i zcela tiché pasáže bez jediného tónu. Příležitostí, kdy se i z nehlasitého zvuku stává pomyslná polnice, bývá při koncertu opravdu dost.

Občerstvení před koncertem a o přestávce?

Ve dvoraně se nachází kavárna Cafe Rudolfinum a ve foyer kolem Dvořákovy síně najdete 4 bary, kde se můžete občerstvit. V nabídce bývají nealkoholické nápoje, kvalitní francouzská vína, domácí koktejlové chlebíčky nebo chutné mini dezerty. Chcete se vyhnout frontě? Objednejte si už před koncertem. Obsluha vše předem připraví a vy si jen objednávku na své jméno vyzvednete.

Co dělat, když se opozdím?

Nevstupujte do sálu sami, vyhledejte prosím uvaděče. Pokud první část koncertu obsahuje různé skladby, může vás pustit do sálu během potlesku publika. Jinak budete muset poslouchat z předsálí nebo z míst ke stání a počkat na přestávku.

Mohu vzít na koncert děti?

Ano. Ale vždy záleží na věku, povaze dítěte a také na typu koncertu. Večerní koncerty mohou trvat i více než 2 hodiny. Zvažte, zda vaše dítě udrží pozornost po celou dobu. A hlavně, zda si návštěvu skutečně užije. Vhodnou alternativou může být některý ze vzdělávacích koncertů a workshopů pro děti a mládež, které pořádá Česká filharmonie.

Mohu v Rudolfinu fotit?

V průběhu koncertu je zakázáno fotit nebo pořizovat videozáznam. Udělat si o přestávce momentku s přáteli ale samozřejmě můžete.

Kdy se správně tleská?

Evergreen mezi dotazy. Pokud je na programu dílo o několika větách, tleská se až na konci celé skladby. V případě, že je část koncertu složena z různých skladeb, tleská se mezi nimi.

Ale i zde platí, že výjimka potvrzuje pravidlo. Pokud sólista nebo celý orchestr předvede mimořádný výkon, publikum někdy začne spontánně tleskat, nebo dokonce volat „Bravo!“ a „Výborně!“. Hudebníci milují publikum, které skutečně poslouchá a hudbu si užívá. Nadšený a upřímný potlesk je pro ně tou největší odměnou, takže rádi odpustí, když nadšení propukne v ne zrovna předepsanou dobu.

Kde najdu ztráty a nálezy?

Pokud v Rudolfinu něco zapomenete nebo najdete něco, co zapomněl jiný z návštěvníků, zamiřte na recepci. Recepce se nachází u vchodu pro zaměstnance ze strany budovy ležící u řeky a je otevřena nepřetržitě. 
Telefon: +420 227 059 249

Máte nějakou další otázku?

Napište nám, co vás zajímá. A my vám co nejdříve odpovíme.

    Děkujeme Vám za dotaz

    Zodpovíme ho co nejdříve. Na uvedený e-mail jsme poslali potvrzení o přijetí zprávy.