Česká filharmonie Tom Borrow

Česká filharmonie ⬩ Tom Borrow

Po úspěšném debutu se k České filharmonii po roce vrací mladý izraelský klavírista Tom Borrow. Namísto Maxima Jemeljanyčeva se taktovky koncertu ujme mladý český dirigent Robert Kružík. Na programu jsou raně romantické Hebridy, Beethovenův 4. klavírní koncert a „naše“ Pražská symfonie od Wolfganga Amadea Mozarta.

Délka programu 1 hod 30 min

Program

Felix Mendelssohn-Bartholdy
Hebridy, koncertní předehra, op. 26 (10')

Ludwig van Beethoven
Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur, op. 58 (34')

— Přestávka —

Wolfgang Amadeus Mozart
Symfonie č. 38 D dur, K 504, „Pražská“ (26')

Účinkující

Tom Borrow klavír

Maxim Jemeljanyčev dirigent

Robert Kružík dirigent

Česká filharmonie

Při svém posledním vystoupení s Českou filharmonií Tom Borrow zaskakoval za původní sólisty a hrál Mozarta. Nyní se představí v Beethovenovi, jehož 4. koncert je dílem na pomezí klasicismu a romantismu. „V jeho výrazu je cosi hořkosladkého,“ říká Borrow. „Navenek působí velmi pozitivně a radostně, zvláště ve třetí větě, ale od samého začátku, navzdory předepsané durové tónině, překrývá tuto zdánlivou bezstarostnost stín smutku. Poprvé jsem měl možnost tento koncert hrát loni a učit se ho byla čistá radost. Je v něm stále co objevovat. Největší výzvou je správné pojetí pasážových částí, v nichž je mnoho drobných nuancí, které je třeba správně provést a často dokonce zvýraznit. Doufám, že se mi to podaří.“

 

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.
Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderuje Jindřich Bálek.

Rudolfinum — Dvořákova síň

8. 3. 2023 středa 10:00
Generální zkouška

Událost již proběhla

8. 3. 2023 středa 19:30

Událost již proběhla

9. 3. 2023 čtvrtek 19:45

Událost již proběhla

10. 3. 2023 pátek 19:30

Událost již proběhla