Česká filharmonie Semjon Byčkov

Česká filharmonie ⬩ Semjon Byčkov

Šéfdirigent Semjon Byčkov představí v jednom večeru hned dva orchestry: Českou studentskou filharmonii a Českou filharmonii. Studentský orchestr, který se v posledních letech účastní stále více projektů v Rudolfinu, nastuduje Beethovenovu 5. symfonii a Česká filharmonie zase tu Šostakovičovu.

Délka programu 1 hod 40 min

Program

Ludwig van Beethoven
Symfonie č. 5 c moll, op. 67, „Osudová“ (32')

— Přestávka —

Dmitrij Šostakovič
Symfonie č. 5 d moll, op. 47 (50')

Účinkující

Semjon Byčkov dirigent

Česká studentská filharmonie

Česká filharmonie

„Moc se těším na to, že se v tomhle programu ocitnou na stejném pódiu členové České filharmonie spolu s naším mladým studentským orchestrem. Symbolická je pro mne i kombinace těchto dvou děl, protože pro mne Šostakovič je Beethovenem dvacátého století. A to, čím Beethoven trpěl fyzicky, tím Šostakovič trpěl duševně. V tomhle smyslu je mezi jejich dvěma osudy zvláštní spojení, stejně jako mezi oběma symfoniemi. V případě Beethovena se z jeho někdejšího hrdiny Napoleona, jemuž věnoval původně Eroiku, stal mezitím nepřítel, který napadl Rakousko a v roce 1805 dokonce obsadil Vídeň. Podobně Šostakovič musel veřejně mluvit o své Páté symfonii jako o ‚odpovědi sovětského umělce na oprávněnou kritiku‘. Svým přátelům však přiznal, že závěrečná část je satirickým obrazem diktátora, záměrně prázdným, ale topícím se v bezbřehém pochlebování,“ zmínil Byčkov.

 

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderují Pavel Ryjáček a Petr Kadlec. 

Rudolfinum — Dvořákova síň

30. 11. 2022 středa 19:30

Událost již proběhla

1. 12. 2022 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

2. 12. 2022 pátek 19:30

Událost již proběhla