Česká filharmonie Daniil Trifonov

Česká filharmonie ⬩ Daniil Trifonov

Za velkolepé zakončení cyklu B by se mohl označit koncert připravený Jakubem Hrůšou a světovou klavírní hvězdou Daniilem Trifonovem. Ten předvede brilantní Skrjabinův klavírní koncert, zatímco ve druhé polovině zazní ikonická symfonie Josefa Suka Asrael, kterou orchestr a Jakub Hrůša zároveň nahrají.

Délka programu 1 hod 45 min

Program

Alexandr Skrjabin
Koncert pro klavír a orchestr fis moll, op. 20 (28')

— Přestávka —

Josef Suk
Asrael. Smuteční symfonie pro velký orchestr c moll, op. 27 (58')

Účinkující

Daniil Trifonov klavír

Jakub Hrůša dirigent

Česká filharmonie

„V případě Koncertu pro klavír fis moll, přiznám se, mne nejvíc energizuje pomyšlení na hudební spolupráci s pianistou Daniilem Trifonovem. Jsou sólisté, jež nelze ani v nejmenším zařadit mezi ostatní nebo nějak typově definovat. Fascinují naprosto jedinečně. Jmenoval bych jednoho v minulosti – alespoň pro mne byl takovým Svjatoslav Richter. Dnes mne podobným způsobem unáší Daniil Trifonov. Sukův Asrael pak patří v kontextu celého mého hudebního života, mohlo by se říci, ke kultovním skladbám. Uchvácení její silou a krásou mne provází už od mladých let, kdy jsem byl ještě na střední škole v rodném Brně, a neutuchá dodnes – naopak, posiluje se ustavičně; můj obdiv k Sukovi se právě snad především prostřednictvím tohoto díla prohlubuje,“ svěřil se Jakub Hrůša.

 

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderují Pavel Ryjáček a Petr Kadlec.

Koncert vysíláme živě ve spolupráci s Mezzo TV.

Rudolfinum — Dvořákova síň

26. 4. 2023 středa 19:30

Událost již proběhla

27. 4. 2023 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

28. 4. 2023 pátek 19:30

Událost již proběhla

Vysíláme živě / online