O Moravských dvojzpěvech

O Moravských dvojzpěvech

Výběr z hudebních klenotů Antonína Dvořáka v podání dívčího sboru Konzervatoře Jana Deyla za klavírního doprovodu Romana Malého. Moravské dvojzpěvy pro ženské hlasy doplní průvodce Jan Kyjovský dobovými texty a úryvky z dopisů.

Délka programu 1 hod 30 min
studenti SŠ

Program

Antonín Dvořák
Moravské dvojzpěvy op. 20, 32, 38 (výběr)

Účinkující

Carmina lucis – dívčí ansámbl Konzervatoře Jana Deyla
Roman Malý klavírní doprovod
Jan Kyjovský průvodce

Národní klenoty nemusejí být jen ze zlata. Vezměte si třeba takové Moravské dvojzpěvy pro ženské hlasy od Antonína Dvořáka!

Ve skladatelově tvorbě zaujímají mimořádně důležité místo. Johannes Brahms nadšeně doporučí půvabnou sbírku písní svému berlínskému nakladateli, díky čemuž na sebe pražský skladatel Antonín Dvořák poprvé upozorní na světové scéně. A to dost výrazným způsobem!

Však taky německý hudební kritik Louis Ehlert píše o Moravských dvojzpěvech (a Slovanských tancích): „Abych pověděl zkrátka: zde je konečně opět jednou celý talent, a sice talent zcela přirozený. Božská přirozenost proudí touto hudbou, proto je zcela ‚lidová‘. Ani stopy po strojenosti a nucenosti. Jako vždy u velkých talentů je v Dvořákově hudbě hojně zastoupen humor. Myslím, jak by to bylo krásné, kdyby opět jednou přišel hudebník, o němž bychom se potřebovali právě tak málo hádat jako o jaru.“

Přijďte si poslechnout výběr z těchto hudebních klenotů, díky nimž si Antonín Dvořák získal a stále znovu získává srdce posluchačů. Božskou přirozenost Moravských dvojzpěvů, jejich melodickou invenci i hudební fantazii doplníme dobovými texty včetně úryvků z dopisů. A slibujeme, že hádat se budeme právě tak málo jako o jaru…

Rudolfinum — Sukova síň

31. 5. 2023 středa 9:30

Událost již proběhla

1. 6. 2023 čtvrtek 9:30

Událost již proběhla

2. 6. 2023 pátek 9:30

Událost již proběhla