Česká filharmonie Giovanni Antonini

Česká filharmonie ⬩ Giovanni Antonini

Giovanni Antonini a Česká studentská filharmonie – toto spojení už známe ze 127. sezony. Osvědčilo se natolik, a to i u České filharmonie, že vznikl další koncertní plán. Ke spolupráci byl přizván houslista Josef Špaček a společný program, který si pod Antoniniho vedením rozdělí oba orchestry, se opět ponese v duchu baroka a klasicismu.

Délka programu 1 hod 40 min

Program

Joseph Haydn
Symfonie č. 85 B dur, Hob. I/85 „Královna“ (20')

Antonio Vivaldi
Koncert pro housle, smyčce a basso continuo D dur, op. 7/11, RV 208 „Grosso Mogul“ (12')

— Přestávka —

Christoph Willibald Gluck
Don Juan, suita z baletu (22')

Joseph Haydn
Symfonie č. 103 Es dur, Hob. I/103 „S vířením kotlů“ (27')

Účinkující

Josef Špaček housle

Giovanni Antonini dirigent

Česká studentská filharmonie
Česká filharmonie

„Barokní hudba v posledních letech zažívá velké obrození a já mám radost, že Česká filharmonie zařadila tento program s Giovanni Antoninim, odborníkem na toto období, do své abonentní řady. Je to ohromné oživení nejen pro mne a orchestr, ale i velmi přínosná a edukativní zkušenost pro nastupující generaci mladých muzikantů z České studentské filharmonie, která je součástí programu. Vivaldi byl za svého života superstar, a jeho koncert pro housle Grosso Mogul, který budu hrát, byl rock’n’roll své doby. Těším se, že to na koncertě pro vás, milé publikum, pořádně rozbalíme!“

— Josef Špaček

Skutečnost, že je Giovanni Antonini odborníkem na hudbu baroka a klasicismu, není rudolfinskému publiku neznámá. Dirigent a flétnista v jedné osobě se v uplynulých filharmonických sezonách představil v obou rolích, které během své kariéry mistrně propojuje. Jako hráč na zobcovou flétnu poodkryl virtuózní možnosti tohoto na první pohled jednoduchého nástroje a jako dirigent strhnul orchestr i publikum svým temperamentem a hudebním citem. V loňském roce poprvé vedl také Českou studentskou filharmonii. Mládežnický orchestr, jehož hráči se již mohou pyšnit spoluprací nejen s Antoninim, ale také se Semjonem Byčkovem či Simonem Rattlem, se představí během první poloviny dnešního večera. Společně s Giovannim Antoninim přijíždí do Prahy stejně jako loni také houslista Stefano Barneschi, který se ujme role koncertního mistra. Jeho angažmá není náhodné. Barneschi působí již přes dvacet let jako koncertní mistr slavného souboru Il Giardino Armonico, jehož je právě Giovanni Antonini zakladatelem. Již devátou sezonu se Antonini se svým ansámblem věnuje nahrávání kompletního symfonického díla Josepha Haydna v rámci projektu Haydn2032, jenž má připomenout 300 let od narození „otce symfonie“. Není tedy překvapením, že právě Haydnovy skladby tvoří základní pilíře dalšího z Antoniniho pražských programů.

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderuje Jindřich Bálek.


Česká studentská filharmonie zahraje Haydnovu Symfonii č. 85 a Vivaldiho houslový koncert. 
Českou studentskou filharmonii podporuje generální partner České filharmonie Skupina ČEZ. 

Rudolfinum — Dvořákova síň

29. 11. 2023 středa 10:00
Generální zkouška

Událost již proběhla

29. 11. 2023 středa 19:30

Událost již proběhla

30. 11. 2023 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

Vysíláme živě / online

1. 12. 2023 pátek 19:30

Událost již proběhla