Program
Ondřej Kukal
Symfonie č. 1, op. 15 „Se zvonkohrou“ (26')
Gustav Mahler
Blumine (8')
Gustav Mahler
Des Knaben Wunderhorn (Chlapcův kouzelný roh ‒ výběr) (23')
Wo die schönen Trompeten blasen (Tam, kde krásné trubky znějí)
Revelge (Budíček)
Der Tamboursg’sell (Bubeníček)
Urlicht (Prasvětlo)
— Přestávka —
Arthur Honegger
Symfonie č. 3 „Liturgická“ (30')
Písňový soubor Gustava Mahlera Chlapcův kouzelný roh podle mě obzvlášť silně reprezentuje nejavantgardnější část autorových písní. Osobitý způsob jejich extenzivního zpracování umožňuje drastickým způsobem vyjádřit Mahlerovo humanistické přesvědčení a popsat, jak strašlivě znevýhodněná je drtivá většina lidí. Chudý, hladový nebo umírající jako prostý voják; utrpení žen nebo neprivilegovaných párů; nebýt tolerován dokonce ani v nebi – s těmito opakovaně variovanými tématy a svým velmi zvláštním způsobem převádění lidských katastrof cynicko-groteskními barvami do písní často nazývaných „humoresky“ vstoupil Mahler, sám stále ještě zakořeněný v romantismu, podobně jako Franz Kafka nebo George Grosz do moderny: s více či méně hlasitě zvučným smíchem nad beznadějnou krutostí lidského bytí.“
— Christian Gerhaher
Preludium
Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.
Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderují Pavel Ryjáček a Petr Kadlec.
Spolupráce s Royal Academy of Music
Na abonentních koncertech České filharmonie v tomto týdnu vidíme v orchestru osm studentů z londýnské Royal Academy of Music. Hostují zde v rámci první fáze dvouletého výměnného projektu mezi oběma institucemi. Projekt podporuje Gage Foundation pana Michaela Hermanna.
Česká filharmonie spolupracuje s Royal Academy of Music od roku 2019, propojení inicioval šéfdirigent prvního českého orchestru Semjon Byčkov, který na Královské hudební akademii vyučuje dirigování a pracuje s místním studentským orchestrem. V předchozích letech jezdili členové České filharmonie učit studenty akademie. Nový program se zaměřuje na vzdělávání a kulturní výměnu členů Orchestrální akademie České filharmonie a studentů Královské hudební akademie, jimž přinese jedinečnou příležitost získat přístup do zcela nového hudebního prostředí, navázat kontakty a získat cenné zkušenosti, které jsou klíčové k nastartování profesionální hudební kariéry. Během úvodního dvouletého pilotního programu je vysláno osm studentů z Královské hudební akademie do Prahy a následně o rok později přijede osm členů Orchestrální akademie České filharmonie do Londýna, kde dostanou individuální lekce od tamějších pedagogů, zúčastní se orchestrálního projektu s místními studenty a zapojí se do mistrovských kurzů organizovaných Královskou hudební akademií.
Royal Academy of Music, založená v roce 1822, je jednou z nejstarších hudebních škol ve Velké Británii. Mezi slavné absolventy akademie patří sir Simon Rattle, sir Harrison Birtwistle, sir Elton John a Annie Lennox. Akademie poskytuje vzdělávání v oblasti instrumentální interpretace, kompozice, jazzu, hudebního divadla a opery. Studentskou komunitu tvoří více než 50 národností.