Neoposlouchatelná a stále vysoce aktuální – Sedmá symfonie Dmitrije Šostakoviče, která vznikla a poprvé zazněla během blokády Leningradu v roce 1942, je klíčovým dílem v repertoáru Semjona Byčkova. Jedním z důvodů je rodinná vazba na Leningrad té doby a druhým dirigentův vztah k Šostakovičově autentické a s dějinami Ruska úzce propojené tvorbě.
„Genialita této symfonie spočívá právě v tom, že není popisná. Na žádném místě neuslyšíte například – tady německé tanky odbočily vlevo… To není účelem uměleckého díla. Umění je tady proto, aby v nás vyvolalo nějaký stav nebo pocit. A to se právě Šostakovičovi podařilo, najít zvuky a tóny, které v nás vyvolávají neochvějný pocit, že víme, o čem to je. To je to, co člověk vidí, cítí a slyší v Šostakovičově Sedmé symfonii - všechny aspekty života od štěstí přes naději až po strach, zkázu, dobro a zlo.“
— Semjon Byčkov, šéfdirigent
Preludium
Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.
Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderuje Jindřich Bálek.