Z domoviny s Josefem Špačkem

Z domoviny s Josefem Špačkem

Bedřich Smetana složil dvě dua „Z domoviny“ v roce 1880. Jsou považována za komorní protějšek symfonických básní Má vlast. Sám Smetana je charakterizoval jako dílka „ve snadnějším stylu, určená spíše pro domácí potřebu než k přednesu na koncertě, aniž by to však bylo vyloučeno, v typickém národním nápěvu, ale s mými vlastními melodiemi“.

Délka programu 1 hod 30 min
Od 12 let

Účinkující

Josef Špaček housle
Miroslav Sekera klavír
Petr Kadlec průvodce

Smetana dílo věnoval – jak čteme na titulní stránce – „Jeho Jasnosti Alexandrovi, knížeti z Thurn-Taxisů“. Tento šlechtic a jeho žena Marie byli velkými podporovateli umělců, kteří za nimi zajížděli na knížecí zámek v Loučni u Nymburka. Kromě Smetany je navštěvovali hudební skladatelé Karel Bendl a Josef Suk nebo spisovatelé Rainer Maria Rilke, Eliška Krásnohorská či Mark Twain. Kníže byl také houslistou, snad právě proto mu Smetana svoji „Domovinu“ napsanou v jabkenické myslivně věnoval. Po skladatelově smrti nechal Alexandr v Jabkenicích vybudovat muzeum připomínající Smetanovu památku.

Dílo premiérovali v říjnu 1880 skladatelé Václav Juda Novotný (housle) a Karel Kovařovic (klavír); Kovařovic se později stal šéfem opery Národního divadla, kde se zasloužil o uvádění Smetanových oper. Nám duo „Z domoviny“ přiblíží a zahrají Josef Špaček a Miroslav Sekera; ten také přidá ještě několik skladeb z klavírního odkazu Bedřicha Smetany.

Rudolfinum — Sukova síň

26. 3. 2024 úterý 19:00

Událost již proběhla

27. 3. 2024 středa 19:00

Událost již proběhla