Kam zmizel můj strýc, pane presidente? Příběh Josefa Toufara

Kam zmizel můj strýc, pane presidente? ⬩ Příběh Josefa Toufara

Komponovaný pořad na téma příběhu kněze Josefa Toufara, umučeného státní bezpečností v roce 1950. S hudebníky České filharmonie, herci z Dismanova rozhlasového dětského souboru a hudbou Slavomíra Hořínky.

Délka programu 1 hod 30 min
Od 14 let

Účinkující

Slavomír Hořínka hudba
Jana Franková † scénář a režie 

členové a akademici České filharmonie
členové Dismanova rozhlasového dětského souboru
Hana Franková nebo Anna Doležalová
Jan Hnilička nebo Slavomír Hořínka

„Pro naše žáky to byl jeden z prvních kroků v tématu poválečných dějin. Krok to nebyl lehký, stejně jako doba, kdy Josef Toufar žil. Oceňovali hloubku příběhu, těžko se vypořádávali s krutostí osudu pátera Toufara. Příznačná mi přišla otázka jedné naší žačky: Co tedy vlastně udělal? (…) Snad tedy ta samozřejmost svobody a práva současných mladých lidí bude zárukou, že si ji nenechají vzít.“ (z ohlasů, ZŠ Trmice)

Pořad je určený širokému publiku. Společně s hudebníky a herci vstoupí návštěvníci do dramatu životního příběhu, osudných událostí v letech 1949–1950 i posledních dní Josefa Toufara (včetně následujícího vyšetřování). Inscenační tvar stojí na základě hudby Slavomíra Hořínky a scénáře Jany Frankové, který vznikl podle knih Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít měli a Krok do tmavé noci. 

 Po skončení scénického čtení proběhne setkání a diskuse s pozvanými hosty.

Rudolfinum — Sukova síň

17. 1. 2024 středa 19:30

Událost již proběhla

23. 1. 2024 úterý 19:30

Událost již proběhla