Karel Patras 100

Karel Patras 100

Koncert ke 100. výročí od narození významného českého harfisty, člena České filharmonie, pedagoga prof. Karla Patrase.

Délka programu 1 hod 20 min

Program

Felix Godefroid
Koncertní etuda es moll pro harfu 

Josef Suk
Meditace na staročeský chorál svatý Václave

Václav Trojan
Píseň slavíka

Gustav Mahler
Symfonie No. 5 - Adagietto

Claude Debussy
Tance pro harfu a smyčcový orchestr

Ondřej Kukal
Clarinettino, op. 11

Účinkující

Český komorní orchestr
Kateřina Englichová harfa
Kateřina Valášková harfa
Felix Slováček jr. dirigent, soprán saxofon, klarinet

V den výročí narození významného českého harfisty, člena České filharmonie a pedagoga Karla Patrase proběhne v Sukově síni Rudolfina vzpomínkový koncert ve spolupráci s Českou filharmonií, která si připomíná bývalé významné členy orchestru.

Karel Patras se narodil 20. října 1923. Harfu studoval na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze, kde později působil jako pedagog. Již v období studia získal angažmá v České filharmonii, s níž odehrál nespočet koncertů po celém světě. Vystupoval též jako sólista a natočil několik nahrávek například s Českou filharmonií a Českým komorním orchestrem. Patrasovy žačky založily Mezinárodní harfovou soutěž Karla Patrase, která se koná každé dva roky v Praze. Patrasovi byla udělena Senior Prix Nadací Život umělce. 

Vzpomínkový koncert se uskuteční 20. října 2023 od 19:00 hodin v Sukově síni Rudolfina pod taktovkou jeho vnuka Felixe Slováčka jr., který se zároveň představí jako sólista ve hře na klarinet a soprán saxofon. Dále se můžeme těšit na harfistky Kateřinu Valáškovou a Kateřinu Englichovou v doprovodu Českého komorního orchestru, s nímž Patras natočil pod vedením Josefa Vlacha Tance pro harfu a smyčcový orchestr Claudea Debussyho.
Koncertem bude provázet Patrasova žačka Lydie Härtelová, profesor Jiří Hlaváč a Felix Slováček jr.

Na programu budou Koncertní etuda es moll pro harfu Félixe Godefroida, Meditace na staročeský chorál Svatý Václave Josefa Suka, Píseň slavíka Václava Trojana, Symfonie č. 5 – Adagietto Gustava Mahlera, Tance pro harfu a smyčcový orchestr Claudea Debussyho a Clarinettino, op. 11 Ondřeje Kukala.

Cílem koncertu je nejen vyzdvihnout Patrasovu harfovou školu a lidský a precizní přístup k žákům, kterým se vždy individuálně nadmíru věnoval, ale také více zviditelnit soutěž pořádanou k uctění jeho odkazu, která měla v tomto roce již více než osmdesát uchazečů z celého světa.

Rudolfinum — Sukova síň

20. 10. 2023 pátek 19:00

Událost již proběhla