Česká filharmonie Nicholas Kraemer

Česká filharmonie ⬩ Nicholas Kraemer

Společně s dirigentem Nicholasem Kraemerem se orchestr vydá za Bachovou Mší h moll, kterou mnozí považují za jednu z nejlepších barokních kompozic a v níž lze zaslechnout i dozvuky gregoriánského chorálu.

Program

Johann Sebastian Bach
Mše h moll, BWV 232 (130' s přestávkou)

Účinkující

Miriam Kutrowatz soprán
Catriona Morison mezzosoprán + alt
Patrick Grahl tenor
Christian Immler bas

Collegium Vocale 1704
Václav Luks sbormistr

Nicholas Kraemer dirigent

Česká filharmonie

V rámci výletů České filharmonie do předklasicistního repertoáru se dirigent Nicholas Kraemer v zástupu za šéfdirigenta Semjona Byčkova ujme jednoho z vrcholných hudebních děl pozdně barokní éry – monumentální Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha.

Dodnes není potvrzené, za jakým účelem napsal v roce 1733 protestantský skladatel dílo podle katolického ritu, navíc v liturgické praxi obtížně použitelné. Podle dlouho tradované legendy si u něj mši objednal drážďanský katolický dvůr. Nové objevy v dobové korespondenci však přesměrovaly stopy do Vídně, a dokonce k českému hraběti Janu Adamovi z Questenbergu. Bachův současník a velký obdivovatel nejspíš dílo objednal k uvedení na slavnostní mši hudebního bratrstva ve Vídni, tzv. „Musicalische Congregation“, u příležitosti svátku svaté Cecilie.

Ať už má vznik Mše h moll české souvislosti nebo nikoli, skladba je po právu považována za dokonalou syntézu všech kompozičních technik a postupů barokního mistrovství. Pro šéfdirigenta Semjona Byčkova jde o dílo, k němuž se vrací opakovaně. A pokud by snad byli abonenti České filharmonie tímto spojením překvapení, neměli by být. Takto kritika zhodnotila Byčkovovo uvedení skladby s Vídeňskými filharmoniky: „Byčkov neučinil nějakou novoromantickou výpověď o tomto zázračném díle, které stejně odolává všem tempům, stylům či vkusům. Bylo tomu právě naopak. Dirigent a s ním i orchestr se pokoušel odpovědět na otázky o povaze skladby prostředky, které známe z Bachovy doby. Malý ansámbl, mimořádně určitá artikulace, frázování plné dechu.“

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se od 18.30 hodin v Sukově síni. Moderuje Jindřich Bálek.

Rudolfinum — Dvořákova síň

22. 1. 2025 středa 19:30

Událost již proběhla

23. 1. 2025 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

24. 1. 2025 pátek 19:30

Událost již proběhla

Záznam koncertu