Česká filharmonie Jakub Hrůša

Česká filharmonie ⬩ Jakub Hrůša

Dirigent Jakub Hrůša nabízí další neotřelý program uplatňující princip dramaturgického kontrastu. Zahájí jej světová premiéra Pavla Zemka Nováka, následovaná skvostem klavírní literatury v podání brilantního Leifa Ove Andsnese. Po Griegovi čeká posluchače sugestivní Vokální symfonie Vladimíra Sommera, kterou Česká filharmonie nastuduje už počtvrté.

Program

Pavel Zemek Novák
CANTO. Unisono pro orchestr (světová premiéra)

Edvard Grieg
Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 16

Vladimír Sommer
Vokální symfonie pro mezzosoprán, recitátora, sbor a orchestr

Účinkující

Leif Ove Andsnes klavír
Markéta Cukrová mezzosoprán
Martin Myšička vypravěč

Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek sbormistr

Jakub Hrůša dirigent

Česká filharmonie

„Byl jsem poměrně plachým a nejistým klukem z norského venkova,“ vzpomíná jeden z nejžádanějších klavíristů současnosti Leif Ove Andsnes na své klavírní začátky. V patnácti letech se seznámil s českým klavírním pedagogem Jiřím Hlinkou, u kterého později studoval na konzervatoři v Bergenu. „Hlinka byl vášnivý člověk, pro kterého byla hudba životem a smrtí. Otevřel mi spoustu cest, z hodiny jsem vždy odcházel s obrovskou motivací posouvat se dál a při svém hraní jsem se cítil stále jistější,“ vzpomíná Andsnes mimo jiné s ohledem na nácvik Griegova klavírního koncertu, který poprvé nastudoval právě pod Hlinkovým vedením.

Toto dílo – s ohledem na Griegovu národnost – je samozřejmě vyhledávaným repertoárovým kusem Andsnese a provází ho po celou kariéru. Poprvé ho nahrál ve dvaceti letech, tedy v roce 1990, ale záhy skladbu na několik let stáhl z koncertního repertoáru. Znovu se do Griega pustil na počátku milénia, kdy ho také znovu natočil, tentokrát v detailnějším propracování, jak podotkla kritika. Nahrávku s Berlínskými filharmoniky pod vedením Marisse Jansonse označil deník The New York Times za „Nejlepší CD roku“ a magazín Gramophone mu udělil svou prestižní cenu.

Griegův nádherný koncert zařadil hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša spolu s díly dvou českých autorů. První z nich, CANTO Pavla Zemka Nováka, čeká světová premiéra. „Skladatel musí být Blázen a být považován za blázna. Nesmí se tomu divit, protože dělá věci, které ostatní považují za bláznovství: pracuje osamoceně, pracuje dlouhodobě, pracuje i bez honoráře a třeba i bez provedení. Musí rezignovat na uznání ve svém nejbližším okolí i v místě, kde žije: jde o zničující elementy. Nesmí se divit ponížení s tím spojenému. Musí se dívat na to, jak jeho vrstevníci sklízejí mimořádné úspěchy a vedou ministerstva. Nesmí se do té hry nechat zlákat. Ale na konci najde pokoj,“ vyznal se Pavel Zemek Novák v rozhovoru pro časopis Harmonie.

Vokální symfonie Vladimíra Sommera je již skladbou prověřenou. Česká filharmonie ji poprvé uvedla v roce 1964 s Václavem Neumannem, orchestr ji znovu hrál v devadesátých letech a na začátku tisíciletí. Sugestivní skladbu, kterou považuje za jedno z nejsilnějších hudebních děl napsaných po druhé světové válce, vystihl hudební publicista Bohumil Vítek. „Už při prvním poslechu je posluchač zdrcen obecnou sondou do svědomí kruté společnosti vykonávající bez jakýchkoliv skrupulí hrubé násilí. Jde tedy o aktuální alegorii platnou ve všech dobách, včetně té dnešní.“

Rudolfinum — Dvořákova síň

24. 4. 2025 čtvrtek 19:30
25. 4. 2025 pátek 19:30
26. 4. 2025 sobota 15:00

Jak koupíte vstupenky

Online nákup

Pro online nákup budete přesměrováni na web České filharmonie.

Osobně v pokladně Rudolfina

Informace nejen o volných místech podá zákaznický servis České filharmonie.

Rezervace míst stávajícím abonentům:
do 3. června 2024, 20.00
Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty:
od 10. června 2024, 10.00
Prodej vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky:
od 11. září 2024, 10.00

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod. 

Rezervace míst stávajícím abonentům:
do 3. června 2024, 20.00
Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty:
od 10. června 2024, 10.00
Prodej vstupenek na všechny veřejné generální zkoušky:
od 11. září 2024, 10.00

Zákaznický servis České filharmonie

Tel.: +420 227 059 227
E-mail: info@ceskafilharmonie.cz

Zákaznický servis je pro vás k dispozici v pracovní dny od 9.00 do 18.00 hod.