Komorní koncert studentů a mladých hudebníků

Komorní koncert studentů a mladých hudebníků

Komorní orchestr složený ze 4 členů Orchestrální akademie, 4 studentů londýnské Královské hudební akademie, 4 členů Národního mládežnického orchestru Spojených států americkýchl a členů České filharmonie vystoupí 2. prosince v České národní budově. Uměleckého vedení orchestru se ujme koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička.

Program

Wynton Marsalis
Smyčcový kvartet č. 1 „At the Octoroon Balls”, 2. Mating Calls and Delta Rhythms, 3. Creole Contradanzas

Edward Elgar
Smyčcový kvartet e moll, op. 83, 1. Allegro moderato

Antonín Dvořák
Smyčcový kvartet č. 12 F dur, op. 96 „Americký“, 2. Lento

Antonín Dvořák
Serenáda E dur pro smyčcové nástroje, op. 22

Účinkující

členové Orchestrální akademie České filharmonie
studenti londýnské Královské hudební akademie
absolventi Národního studentského orchestru USA při Carnegie Hall
členové České filharmonie

Jiří Vodička umělecké vedení

Česká filharmonie a program rozvoje talentů

Česká filharmonie se řadí mezi orchestry, které kladou velký důraz na výchovu nové generace vynikajících hudebníků. Právě s tímto cílem vznikla v sezoně 2012/2013 Orchestrální akademie, jejíž členové mají možnost účastnit se zkoušek, koncertů, nahrávacích projektů a zahraničních zájezdů České filharmonie. Kromě toho hrají na edukativních a komorních koncertech a pod vedením předních hráčů orchestru sbírají cenné zkušenosti, které jsou pro jejich budoucí kariéru zásadní.

Od roku 2019 navíc Česká filharmonie spolupracuje s Royal Academy of Music v Londýně. Tento nový program je zaměřen na vzájemné obohacení a kulturní výměnu mezi členy Orchestrální akademie a studenty Královské hudební akademie. V rámci úvodního dvouletého pilotního programu přijelo osm studentů Royal Academy do Prahy a o rok později bylo osm členů Orchestrální akademie vysláno do Londýna, kde se účastnili individuálních lekcí, orchestrálních projektů a mistrovských kurzů s tamními pedagogy.

Dirigent Semjon Byčkov, dlouholetý spojenec obou institucí, popisuje tento projekt jako propojení hodnot učení se, zvědavosti a energie, které mají obě instituce společné. Jak uvedl: „Studenty Královské hudební akademie diriguji již déle než 15 let a je pro mě obrovskou radostí, že tento vztah nyní mohu sdílet s Českou filharmonií. Neustále mě překvapují hodnoty učení a nadšení, které sdílejí obě instituce a jejich studenti.“
Johathan Freeman-Attwood, rektor Královské hudební akademie, tento projekt také oceňuje a dodává: „Když naši talentovaní mladí hudebníci pracují po boku umělců České filharmonie, vzniká mezi nimi zvláštní hudební pouto. Vyhlídka na prohloubení tohoto spojení mezi našimi mladými hudebníky, Semjonem Byčkovem a Českou filharmonií je vzrušující a povzbudivá.“

Český týden v Carnegie Hall přinesl mimořádnou příležitost i pro členy a absolventy Národního studentského orchestru USA při Carnegie Hall, kteří se do spolupráce s Českou filharmonií zapojili s velkým nadšením. „Česká hudba je fenomén, který fascinuje hudebníky napříč světem. Spolupráce s českými filharmoniky na tomto repertoáru je pro naše mladé hudebníky jedinečnou zkušeností, která jim obohatí profesní cestu a zůstane jim v paměti po celý život,“ uvedl zástupce Carnegie Hall. Kromě cenných zkušeností přináší tato spolupráce také radost a hlubší spojení – hudba je univerzálním jazykem, který překračuje hranice a spojuje lidi různých kultur.

Program koncertu představuje díla skladatelů tří zemí a všechny tři jsou spojeny s osobností a působením Antonína Dvořáka. Od jeho první návštěvy Anglie roku 1884 se datuje jeho světová sláva, mnohokrát v britském království dirigoval a pro anglické objednavatele vytvořil Symfonii č. 7 d moll, kantátu Svatební košile, oratorium Svatá Ludmila či Requiem. Univerzita v Cambridgi udělila Dvořákovi čestný doktorát, byl jmenován čestným členem Filharmonické společnosti v Londýně. Ve Spojených státech působil v letech 1892–1896 jako ředitel Národní konzervatoře hudby v New Yorku, rovněž tamní Filharmonická společnost jej jmenovala svým čestným členem. V americkém prostředí a od svých žáků získal Dvořák řadu inspirací pro vlastní tvorbu. Jeho takzvané americké období pro něj znamenalo tvůrčí vrchol. 

New York — Česká národní budova

2. 12. 2024 pondělí 19:00

Událost již proběhla