Česká filharmonie Semjon Byčkov

Česká filharmonie ⬩ Semjon Byčkov

Zbrusu nový klavírní koncert francouzského varhaníka a skladatele Thierryho Escaiche předvede mladý korejský klavírista Seong-Jin Cho. Orchestr pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova k této skladbě zahraje ikonická díla Bély Bartóka a Igora Stravinského.

Délka programu 1 hod 45 min

Program

Béla Bartók
Podivuhodný mandarín, suita z baletní pantomimy (20')

Thierry Escaich
Etudes symphoniques pro klavír a orchestr (světová premiéra) (30')

— Přestávka —

Igor Stravinskij
Petruška. Burleskní scény o čtyřech obrazech (koncertní verze 1947) (34')

Účinkující

Seong-Jin Cho klavír

Semjon Byčkov dirigent

Česká filharmonie

„Jsem přesvědčen, že Escaichův nový klavírní koncert v podání vítěze Chopinovy soutěže ve Varšavě, korejského klavíristy Seong-Jin Choa, bude skutečnou hudební událostí. Událostmi svého druhu byly v době premiéry i obě krajní díla programu, Bartókův Podivuhodný Mandarín a Stravinského Petruška, které pocházejí časově skoro ze stejné doby. Obě skladby v sobě mají něco, co nemělo v dosavadní hudební tvorbě obdobu a obě způsobily při premiéře malý skandál. Musím zde použít přívlastek malý, protože cokoli srovnáme s vlnou, kterou strhla premiéra Svěcení jara, se bude vždy jevit jako vcelku mírumilovná reakce od publika i kritiky. Myslím, že kombinace Mandarína a Petrušky bude působit objevným, osvěžujícím dojmem a čeká nás přirozeně dosti ‚divadelní‘ večer, protože se v obou případech jedná původně o baletní hudbu,“ slibuje Semjon Byčkov.

 

Preludium

Česká filharmonie zve všechny držitele vstupenek na setkání před koncertem. Preludia vás připraví a navnadí na program – dirigenti, sólisté nebo hudebníci z orchestru, ale i muzikologové a hudební publicisté hovoří o skladatelích a skladbách, o souvislostech a zajímavostech. Součástí jsou hudební či hudebně obrazové ukázky.

Preludia nabízí Česká filharmonie bezplatně jako bonus ke svým abonentním koncertům. Konají se hodinu před začátkem koncertu v Sukově síni. Moderují Pavel Ryjáček a Petr Kadlec.

Rudolfinum — Dvořákova síň

16. 3. 2023 čtvrtek 19:30

Událost již proběhla

17. 3. 2023 pátek 19:30

Událost již proběhla

18. 3. 2023 sobota 15:00

Událost již proběhla